20 sierpnia
poniedziałek
Bernarda, Samuela, Sobieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Ocena: 0
657

Biskup polowy Józef Guzdek odprawi w środę 13 kwietnia o godz. 11.00 Mszę świętą polową w Muzeum Katyńskim w intencji oficerów, funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych na Wschodzie.

2016-04-11 16:00
kos / Warszawa (KAI), mz
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Eucharystię sprawowaną w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej poprzedzi dźwięk dzwonu katyńskiego.

O godz. 13.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odczytany też zostanie apel pamięci. Ordynariusze Wojska Polskiego różnych wyznań odmówią modlitwy ekumeniczne.

13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiono go w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI