24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urlop z rozsądkiem

Ocena: 5
1084

Co roku mamy w tym okresie ponad 2000 zaginięć małoletnich, głównie nastolatków. W dużej mierze odpowiedzialni są za to rodzice. - mówi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z Moniką Odrobińską

fot. archiwum prywatne

Wreszcie urlop! O czym warto pamiętać, zanim na niego wyruszymy?

Przed opuszczeniem mieszkania przede wszystkim pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi. Aby uniknąć włamania, warto zawiązać tzw. sojusz z zaufanym sąsiadem. Może on wyjmować i przechować korespondencję, by przepełniona skrzynka nie informowała złodzieja o naszej nieobecności, a także zapalać wieczorem światło w różnych pomieszczeniach domu. Reakcja sąsiada na podejrzanie zachowujące się osoby w pobliżu domu może być skuteczną prewencją przed włamaniem. Niestety, my sami często prowokujemy złodziei, np. publikując fotografie z wymarzonego wyjazdu na portalach społecznościowych. Warto z tym poczekać do powrotu z wakacji.

 

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Przede wszystkim prześledzić trasę na tradycyjnej mapie (dobrze mieć ją potem w schowku), zapoznać się z nawigacją i dobrze zaplanować czas podróży, uwzględniając postoje. Przy pakowaniu samochodu pamiętajmy, że bagaż nie może przekroczyć dozwolonej ładowności pojazdu. Należy ułożyć go tak, aby nie zasłaniał kierowcy widoczności i nie krępował jego ruchów, a w przypadku awaryjnego hamowania nie przemieścił się i nie spowodował obrażeń u podróżujących. Jeśli przewozimy rowery, warto zaopatrzyć się w dobrej klasy bagażnik rowerowy.

W trasie miejmy na uwadze, że wobec wzmożonego w wakacje ruchu drogowego policjanci będą kontrolować przestrzeganie przez jego uczestników przepisów, zwłaszcza dotyczących ograniczenia prędkości, pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci, a także trzeźwości i stanu technicznego pojazdów. Dwa ostatnie zagadnienia dotyczą także środków transportujących dzieci i młodzież na kolonie czy obozy.

 

Czym się kierować przy zabieraniu autostopowiczów?

Przede wszystkim pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, a także poszanowaniu przepisów ruchu drogowego. Zatem na pierwszym miejscu rozsądkiem przy decydowaniu, czy daną osobę zaprosić do auta oraz czy zatrzymanie się w danym miejscu jest bezpieczne. Na pewno nie można tego robić na drodze ekspresowej czy autostradzie.

 

Złodzieje nie mają wakacji. Jak nie dać się okraść?

Złodzieje wykorzystują tłok, wysokie temperatury i wakacyjne rozprężenie, bo w takich sytuacjach ludzie są dużo bardziej rozkojarzeni i mniej uważni niż na co dzień. Szczególną ostrożność należy zachować w centrach handlowych, sklepach, na targach czy w środkach komunikacji publicznej, gdzie ma miejsce najwięcej kradzieży. Ale uważać trzeba także na imprezach masowych, na plaży czy koncertach, na dworcach, przystankach, jarmarkach i w sklepach.

Większą kwotę pieniędzy rozdzielmy i umieśćmy w różnych miejscach – w ten sposób zmniejszymy ryzyko utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela; najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę. Kolejną kwestią jest miejsce przechowywania dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych. Trzymając je w tylnych kieszeniach spodni, stajemy się potencjalną ofiarą złodziei. Z kolei kiedy cenne przedmioty przechowujemy w torebkach lub plecakach, należy pamiętać, by nie pozostawiać ich bez opieki. Torebkę lub plecak trzymajmy wyłącznie z przodu.

 

Jak do letniego wypoczynku przygotować dzieci?

Przede wszystkim należy ich pilnować. Niestety, każdego roku zdarzają się przypadki zabaw w miejscach niedozwolonej kąpieli bez nadzoru osób dorosłych, wypadki i okaleczenia podczas zabaw w domu i na podwórku, przestępstwa czy wykroczenia popełniane przez nieletnich i na ich szkodę. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego, np. podczas jazdy rowerem.

 

A co jeśli dziecko ciągnie do nieznajomych psów?

Wytłumaczmy mu, że nie należy zbliżać się do obcego psa. Nawet jeśli wydaje się przyjazny, nie należy go głaskać. Jeżeli pies zaatakuje, dobrze jest odgrodzić się od niego np. kurtką, tornistrem, rowerem – czymś, co mamy pod ręką. Po drugie, jeśli pies nas przewróci, trzeba zwinąć się w kłębek, przyjmując tzw. postawę żółwia – z twarzą do ziemi, złączonymi nogami, z pięściami na karku. Pamiętajmy, aby osłonić rękami uszy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter