1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Upały prawie w całym kraju; w województwach zachodnich i południowych burze z gradem

Ocena: 0
556

IMGW ostrzega przed upałami prawie w całym kraju. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w Polsce centralnej i zachodniej. Zagrożenia nie ma tylko na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. W województwach południowych i zachodnich prognozowane są też burze z gradem.

Fot. pixabay.com / CC0

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 13 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego - oprócz powiatów wschodnich, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i zachodnich powiatów woj. podkarpackiego.

Na tych obszarach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 31 st. W nocy termometry pokażą minimum od 18 st. do 20 st.

Dodatkowo w części tych województw obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Dotyczy to województwa lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i zachodnich powiatów woj. podkarpackiego. Tam prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 70 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem obowiązują w woj. podkarpackim, lubelskim, wschodnich powiatach woj. mazowieckiego i zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego. W tych województwach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 32 st. Termometry w nocy pokażą minimum od 16 st. do 18 st.

Przed upałami ostrzega też na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Dzisiaj upał na przeważającym obszarze kraju (do 33 st. – ostrzeżenie 2. stopnia IMGW). Na zachodzie, południu i w centrum mogą dodatkowo pojawić się burze, intensywne opady deszczu (do 40 mm), dość silny wiatr (do 70 km/h), a także lokalnie grad. Uważajcie!" - napisano na profilu RCB.

RCB przypomina też, że upał jest poważnym zagrożeniem dla zwierząt. "Pozostawianie psa podczas upału w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które grozi nawet kara więzienia" - podkreśla na Twitterze RCB. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter