28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uniwersytet z misją

Ocena: 0
2490

– Chcemy uczynić z UKSW nowoczesny uniwersytet przyszłości, ale oparty na tradycji chrześcijańskiej – mówi w rozmowie z "Idziemy" rektor warszawskiej uczelni ks. prof. Stanisław Dziekoński

Z ks. prof. Stanisławem Dziekońskim, rektorem Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Jak duże jest dziś zainteresowanie studiowaniem na UKSW?

Na 10 wydziałach, na 37 kierunkach studiów mamy prawie 16 tys. studentów. Studiują u nas studenci z całej Polski, najwięcej z województwa mazowieckiego, w drugiej kolejności – z lubelskiego. Z sondaży wynika, że część studentów wybiera nasz uniwersytet ze względu na jego charakter mający źródło w tradycji chrześcijańskiej. Młodzież najczęściej wybiera takie kierunki jak: prawo, psychologia, komunikacja medialno-kulturowa (dziennikarstwo), ale też bezpieczeństwo wewnętrzne czy ekonomia. Przybywa osób, które zdobywają kolejne stopnie i tytuły naukowe, co jest także wskaźnikiem rozwoju uczelni. Naszym ostatnim osiągnięciem jest zdobycie uprawnień habilitacyjnych dla kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji; wcześniej takie uprawnienia zdobyliśmy dla kierunku Politologia i Filologia Polska. O kondycji uczelni świadczy także 12. miejsce UKSW wśród polskich uczelni w dorocznym rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Plasujemy się na tej pozycji od trzech lat. Najwięcej punków zdobyliśmy w kategorii „Preferencje pracodawców w woj. mazowieckim” – tu zajmujemy trzecie miejsce, przed SGH i SGGW.

 

Na uczelni powstają nowe kierunki, ale inne są zamykane. Czym podyktowane są te zmiany?

Głównie analizą rynku pracy i zapotrzebowaniem na przyszłych absolwentów. Powołując nowe kierunki i specjalizacje, działamy zgodnie z misją uniwersytetu. Jesteśmy uczelnią o statusie państwowym, mamy chrześcijańskie korzenie. UKSW wyrósł z Akademii Teologii Katolickiej, która powstała w oparciu o wydziały „kościelne” usunięte w 1954 r. z Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego. Takie były początki. Ostatnio otwarte u nas wydziały to: Wydział Nauk Pedagogicznych (2008), który wyodrębnił się z Wydziału Nauk Humanistycznych, Wydział Biologii i Nauk o Środowisku (2009) i Wydział Studiów nad Rodziną (2010), który powstał w oparciu o Instytut Studiów nad Rodziną, założony przez abp. Kazimierza Majdańskiego.

 

Jakim zainteresowaniem cieszy się autorski projekt uczelni, czyli specjalność: Turystyka Krajów Biblijnych?

Rzeczywiście jesteśmy pierwszą uczelnią, na której zrodził się pomysł otwarcia takiej specjalizacji. Powstała z inicjatywy znanego biblisty ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Kierunek łączy teorię z praktyką: teologię biblijną z doświadczeniem w turystyce biblijnej. Cieszy się sporym powodzeniem. Także inne uczelnie, wzorując się na nas, podobne kierunki powołały u siebie. Naszą siłą jest wspaniała kadra wykładowców, którzy uzyskali dyplomy na najlepszych światowych uczelniach, w tym na elitarnym rzymskim Biblicum i w Jerozolimie.

 

Z jakich kierunków studiów UKSW jest szczególnie dumny?

Dla nas każdy wydział, każdy kierunek jest ważny. Prestiż mierzymy nie liczbą studentów, ale potencjałem kadry naukowej. Naszym priorytetem jest wysoka jakość studiów.

 

O powstałym niedawno Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW było głośno w całej Warszawie. Jak uczelnia chce wykorzystać potencjał tego laboratorium?

Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych to nowy etap rozwoju naszego uniwersytetu. Jest to nowoczesny obiekt dydaktyczno-badawczy o powierzchni ponad 3 tys. m2, w którym znajduje się 27 specjalistycznych laboratoriów. Stanowią one zaplecze doświadczalne dla studiów na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku, Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, w Szkole Nauk Ścisłych, a także na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Są to m.in.: laboratorium chemii ogólnej i analizy chemicznej, laboratorium toksykologii i technologii środowiskowej, laboratorium ekologii behawioralnej i ewolucyjnej, laboratorium mikrobiologii, laboratorium mikroskopii oraz laboratorium antropologii pradziejowej.

Z laboratoriów i prowadzonych w nich badań będą mogli korzystać zarówno pracownicy naukowi, studenci, jak i całe środowisko naukowe i akademickie, Miasto Stołeczne Warszawa, przedsiębiorcy i instytucje badawcze. W wyniku zwiększenia skali współpracy pracownicy oraz studenci UKSW zdobędą szansę na uczestnictwo w większych projektach o znaczeniu europejskim i krajowym. W centrum posiadamy nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą. Dzięki temu możliwe jest praktyczne ukierunkowanie prowadzonych już prac badawczych oraz zwiększenie liczby zajęć laboratoryjnych na kierunkach ścisłych i technicznych. Realizacja przedsięwzięcia prowadzi więc do lepszego przygotowania studentów do potrzeb rynku pracy. Sale laboratoryjne zaopatrzone są w nowoczesne urządzenia badawcze, wykorzystujące najnowsze rozwiązania techniczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter