29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci

Ocena: 0
819

Uniwersytet Warszawski poinformował, że władze tej uczelni jako pierwsze w Polsce przyjęły w sierpniu zarządzenie w sprawie „Planu równości płci dla Uniwersytetu Warszawskiego oraz planu działań równościowych na lata 2020-2023". Jest to - jak tłumaczy UW - efekt zobowiązania, jakie w 2016 roku Komisja Europejska nałożyła na UW w związku z przyznaniem tej uczelni loga „HR Excellence in Research” (Europejskiej Strategii Kadrowej).

Jak czytamy w doniesieniach Polskiej Agencji Prasowej, Uniwersytet zobowiązał się wobec KE doskonalić polityki kadrowe i rekrutacyjne, w tym do rozwijać polityki równościowe. Wynikiem tych starań ma być właśnie Plan Równości Płci (Gender Equality Plan). Ma on - jak czytamy w zarządzeniu - na celu "sprawienie, by Uniwersytet Warszawski był miejscem bezpiecznym dla wszystkich, funkcjonującym z poszanowaniem równości i różnorodności, wolnym od dyskryminacji oraz zapewnienie wszystkim swobody rozwoju naukowego".

Rodzi się pytanie, czy dotąd UW nie był uczelnią bezpieczną, szanującą równość i różnorodność, wolną od dyskryminacji oraz zapewniającą swobodę rozwoju naukowego? To pytanie tym bardziej zasadne, że jego twórcy zapewniają: dokument powstał w wyniku analiz potrzeb społeczności uniwersyteckiej, konsultacji eksperckich i dobrych praktyk stosowanych w instytucjach zagranicznych.

Warto także wiedzieć, że wyróżnieniem "HR Excellence in Research" mogą pochwalić się nie tylko UW, ale także ponad 80 polskich instytucji, w tym ponad 30 polskich uczelni: m.in. stołeczne SGGW oraz UKSW, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki oraz warszawski SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Tymczasem inne uczelnie nie postulują w związku z uzyskaniem „HR Excellence in Research” wprowadzania strategii genderowych, koncentrując się na "wdrożeniu nowych narzędzi rozwoju kariery naukowców, aby poprawić perspektywy zawodowe pracowników naukowych w Europie" (WSPS) i " tworzeniu atrakcyjnego środowiska pracy badawczej, aby naukowcy zatrudnieni w Uczelni czuli się zmotywowani do aktywnej pracy w środowisku naukowym krajowym i zagranicznym, a Uczelnia była postrzegana przez potencjalnych pracowników naukowych, także z zagranicy, jako poważny partner do współpracy oraz atrakcyjne miejsce pracy" (SGGW).

Jak przekazuje PAP uzyskane na UW informacje, uczelnia w ramach wprowadzania Planu Równości Płci zobowiązała się:
- zwiększać świadomość wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnić pozytywne postawy wobec różnorodności
- wspomagać rozwój karier naukowych kobiet
- zwiększyć równowagę płci w rekrutacji pracownic i pracowników i w szkołach doktorskich
- ułatwić łączenie pracy z życiem rodzinnym.

Celem dokumentu jest również zwiększenie parytetów płci: w przewodniczeniu w komisjach wydziałowych, uczelnianych, w kadrze zarządczej, w zespołach eksperckich i recenzenckich oraz przewodniczeniu wydarzeniom naukowym i popularyzatorskim.

Jak - za UW - informuje Polska Agencja Prasowa, że Plan Równości Płci obejmuje 20 działań. Uruchomiony zostanie program badawczo-rozwojowy dla młodych badaczek i dydaktyczek, który będzie przeciwdziałał zjawisku utraty zaangażowania kobiet w toku rozwoju kariery naukowej. Powstaną grupy networkingowe dla doktorantek, aby włączać je w sieci kontaktów z pracownikami i pracownicami naukowymi. W planach jest organizacja wykładów z zaproszonymi prelegentkami, dotyczących karier kobiet w nauce, w Polsce i na świecie. Powstanie również Kodeks Etyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

W GEP znajdują się też działania, które mają zapewnić osobom pracującym i studiującym na UW pomoc w łączeniu pracy i studiowania z życiem rodzinnym. Planowane jest m.in. zwiększenie liczby miejsc w istniejącym już żłobku uniwersyteckim, a także opracowanie planu utworzenia nowego żłobka lub przedszkola, a także punktu opieki nad dziećmi na jednym z kampusów. W planie zawarte jest też stworzenie możliwości pracy zdalnej (homeoffice) oraz ruchomych godzin pracy dla pracowników i pracownic administracji, a także innych elastycznych form pracy (indywidualny rozkład pracy, zadaniowy czas pracy).

Na UW organizowane będą wykłady i szkolenia o tematyce równościowej dla wszystkich członków społeczności akademickiej. Udział kobiet i mężczyzn w konkursach grantowych, projektach i wsparcie finansowe będzie systematycznie monitorowany. Prowadzone będą również statystyki dotyczące otwierania przewodów oraz obron doktoratów z uwzględnieniem płci.

Strategia zakłada wprowadzenie Procedury Antydyskryminacyjnej, która umożliwi formalne postępowanie skargowe: bezpieczne zgłaszanie i przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji, zarówno przez osobę, która doświadczyła dyskryminacji, jak i przez kierownictwo jednostek.

Ma również powstać polityka wynagrodzeń oraz innych świadczeń pracowniczych, która w sposób transparentny określi zasady wynagradzania na poszczególnych stanowiskach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter