19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uniwersytet kilku wieków

Ocena: 0
593

Studiowali tutaj Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Mackiewicz i Czesław Miłosz. Wykładali Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ, Jan Śniadecki i Franciszek Smuglewicz. Uniwersytet Wileński słynie z bogatej historii, nazwisk polskiej i litewskiej elity oraz niesamowitej architektury.

fot. Aneta Kurowska

Uniwersytet należy do najstarszych uczelni w tej części Europy. Nie można go jednak przypisać Europie Wschodniej – był bowiem dzieckiem należącej do obszaru kultury łacińskiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uczelnia kształtowała się przez kilka wieków, co ukazuje dziś bogactwo historii jej kultury materialnej: budynki gotyckie, renesansowe, barokowe i klasycystyczne, wspaniała aula kolumnowa z XX w., nie mówiąc o bibliotece i dwunastu dziedzincach. Do dziś uniwersytet prezentuje wysoki poziom nauczania i ma bogatą ofertę.

 

Za Batorego

W połowie XVI w. na Litwie rozprzestrzenił się ruch reformacyjny. Do przeciwstawiania się reformacji zostali zaproszeni jezuici. Tak w 1570 r. powstało Kolegium Jezuickie. Dziewięć lat później król Stefan Batory przekształcił placówkę w Akademię i Uniwersytet Towarzystwa Jezusowego, a tytuł został zatwierdzony przez papieża Grzegorza XIII. I już w 1580 r. uczelnia liczyła kilkuset studentów!

Pierwszym rektorem został czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, znany kaznodzieja ks. Piotr Skarga SJ. Podstawowym językiem wykładowym była łacina. Na uczelnię przyjeżdżali profesorowie z wielu krajów Europy, m.in. z Włoch, Anglii i Hiszpanii.

Uniwersytet Wileński różnił się od innych europejskich placówek naukowych m.in. tym, że zamiast czterech typowych dla średniowiecza wydziałów istniały dwa. Nie było prawa i medycyny, istniała teologia i filozofia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest studentką UW, mieszka na stałe w Wilnie.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -