25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UNICEF: 5,5 mln dzieci na Ukrainie nie chodzi do szkoły

Ocena: 0
302

Warunki życia ukraińskich dzieci dotkniętych konfliktem stają się coraz poważniejsze. W sumie 5,5 miliona z nich nie chodzi do szkoły, zaś tysiące przebywają w schroniskach. „Przed eskalacją wojny na całe terytorium Ukrainy, w Donbasie ucierpiało przez ostatnich 8 lat pół miliona dzieci, teraz będzie ich więcej” – powiedział rzecznik włoskiego UNICEF-u.

Fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS

Andrea Iacomini zauważa, że oficjalna liczba 200 dzieci zabitych od początku konfliktu może być zaniżona, a w rzeczywistości jest zapewne znacznie wyższa. Na Ukrainie jedna czwarta ludności, czyli 11 mln osób, musiało opuścić swoje domy. Z tego 7 mln zostało wewnętrznie przesiedlonych, w tym 2,5 mln dzieci. Bardzo niepokojące są warunki, w jakich przebywają dzieci szczególnie w Charkowie i Mariupolu. Brakuje jedzenia, a z powodu zniszczeń infrastruktury prawie 1,5 mln osób na wschodzie Ukrainy nie ma dostępu do bieżącej wody.

Iacomini nie potwierdza krążących w ostatnich dniach doniesień o przewiezieniu do Rosji ok. 200 tys. dzieci z terenów Ukrainy zajętych przez wojska moskiewskie.

Wiemy o dzieciach przemieszczających się, wraz z resztą ludności, w kierunku granic Rosji, ale nie możemy dokładnie zweryfikować tych doniesień, ponieważ nie mamy dostępu do tych terenów. Jakiekolwiek przewozy dzieci muszą odbywać się w ich najlepszym interesie, zgodnie z wymogami konwencji międzynarodowych, a także muszą być dobrowolne i odbywać się za zgodą ich rodzin

– podkreśla rzecznik UNICEF-u.

Jednoznacznie potępiamy bombardowanie miejsc, w których znajdują się dzieci, oraz wykorzystywanie ich jako żywych tarcz. Jeszcze przed lutym ubiegłego roku w Donbasie było 500 tys. dzieci wymagających opieki zdrowotnej z powodu poważnych konsekwencji ośmioletniej wojny we wschodniej Ukrainie. Teraz jest to obszar Europy najbardziej zagrożony minami. Liczba dzieci dotkniętych takim uzbrojeniem może wzrosnąć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter