17 lipca
środa
Anety, Bogdana, Jadwigi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulica wieszcza przemianowana na ulicę czekisty

Ocena: 0
413

W Rzeczycy, w obwodzie homelskim, miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza – sowieckiego czekisty – donoszą niezależne białoruskie media.

Fot. American1990 / CC BY-SA 3.0 / Link

Rada Miejska podjęła decyzję w tej sprawie 26 marca, oficjalna informacja pojawiła się w piątek – napisał portal Belsat.eu. Dla niewprawnych obserwatorów zmiany będą niezauważalne – zarówno ulica, jak i przylegający do niej zaułek, nadal będą nosić nazwisko Mickiewicza. Jednak zamiast upamiętniać polskiego poetę, który urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi, teraz ulica będzie przypominać o innym Mickiewiczu.

Jewgienij Mickiewicz, urodzony na Ukrainie, w czasie rewolucji październikowej był w Rzeczycy bolszewickim komisarzem, a potem rozpoczął karierę w radzieckiej policji politycznej. Był szpiegiem GPU i NKWD na Zachodzie, pracował w szkole KG?.

Portal TUT.by zwrócił się do władz Rzeczycy z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmiany. Urzędnicy twierdzą, że ulica w istocie zawsze upamiętniała Jewgienija Mickiewicza, a teraz jedynie „przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. Do 2015 r. ulica miała być po prostu ulicą „Mickiewicza”, bez imienia. W 2015 r. specjalna komisja przy Radzie Ministrów zobowiązała władze lokalne do umieszczenia na tabliczkach pełnych nazwisk patronów ulic.

„Wszyscy kojarzyli poetę Adama Mickiewicza, więc tak napisali – Adam. Ale w ubiegłym roku miejscowy aktywista skierował do władz miasta pismo, w którym wskazywał, że jeszcze w 1959 r. ulicy nadano imię Jewgienija Mickiewicza. Skierowaliśmy zapytanie do archiwum i okazało się, że rzeczywiście, patronem ulicy jest Jewgienij, a nie Adam” – tłumaczyli urzędnicy, cytowani przez TUT.by.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -