31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UKSW - uczelnia przestrzegająca wartości

Ocena: 0
679

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się dziś uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020, rozpoczynająca obchody 20-lecia uczelni.
W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

PAP/Piotr Nowak

Andrzej Duda, podkreślił, że ma głębokie osobiste przekonanie, że "uczelnia, w której statucie nałożony jest na akademików i studentów obowiązek pielęgnowania wartości ogólnoludzkich, narodowych i chrześcijańskich, to jest bardzo ważne miejsce na mapie nauki i edukacji naszego kraju". Prezydent przyznał, że UKSW to uczelnia, na której uroczystościach bywał najczęściej.

Ten uniwersytet (...), odkąd go pamiętam i odkąd go znam, zawsze działał tak, że odpowiadał całkowicie tym wartościom, do których ja zawsze czułem się przywiązany, i w których ja zostałem wychowany.

Jak podkreślił, jest to nie do przecenienia, że na uczelni, która ma głęboki profil chrześcijański, katolicki zaistniały wydziały: medyczny oraz historyczny. "To właśnie na uczelni o takim profilu polska historia powinna być badana, o polskiej historii powinny być uczone następne pokolenia młodych ludzi, którzy będą przygotowywani do wykonywania zawodu nauczyciela historii" - dodał. 

Jesteście prawdziwym uniwersytetem, na którym wolność znaczy wolność, a szacunek znaczy szacunek. To są te wartości, które macie zapisane w statucie i te wartości są tutaj przestrzegane, czego wielu innych miejscach bardzo brakuje.

Obecny na uroczystości minister zdrowia Łukasz Szumowski życzył studentom, by w czasie studiów posiedli mądrość, czyli „umiejętność połączenia wiedzy z dobrem”. Według niego nie zdobędą jej z książek, ale zdobyć ją mogą dzięki kontaktom z mistrzami, których spotkają m.in. na uniwersytecie. 

Kard. Kazimierz Nycz zwrócił z kolei uwagę, że Kościół wynosi Stefana Wyszyńskiego na ołtarze w roku, w którym obchodzony jest jubileusz 20-lecia UKSW. Zdaniem Nycza powinno to przybliżyć Wyszyńskiego społeczności akademickiej. Zaapelował do obecnych, by wyniesienie Stefana Wyszyńskiego na ołtarze „pomogło go naśladować i mieć w nim wspaniałego orędownika”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 31 maja

Niedziela, IX Tydzień zwykły, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 2,1-11; Ps 104,1ab.24ac.29b-31.34; 1Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter