9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UKSW świętuje

Ocena: 4.5
2025

"UKSW z powodzeniem kontynuuje ideę uniwersytetu, który łączy przywiązanie do tradycji i wartości chrześcijańskich z otwartością intelektualną oraz swobodą dyskusji i badań naukowych. W dzisiejszym świecie taki model wydaje się nie tylko aktualny, ale wręcz szczególnie pożądany i odpowiadający wyzwaniom współczesności" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników święta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Uroczystą sesją z wręczeniem prezydenckich i resortowych odznaczeń dla zasłużonych wykładowców oraz tradycyjnym wręczeniem stopni doktorskich uczciła święto swojej uczelni w poniedziałek 28 maja społeczność akademicka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uroczystą sesję poprzedziła Msza św. w intencji nowo promowanych doktorów pod przewodnictwem ks. dr. hab. Tomasza Wielebskiego, sprawowana w pobliskim kościele pw. Bł. Edwarda Detkensa. Delegacja uczelni złożyła także wieńce przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W trakcie sesji rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński przypomniał, że święto warszawskiej uczelni odbywa się w tym roku w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a 28 maja jest dniem, w którym przypada 37. rocznica śmieci Patrona uniwersytetu. - Kard. Stefan Wyszyński odznaczał się wyjątkowymi cechami umysłu i charakteru, swoistym charyzmatem przywódczym, dobrą znajomością narodu, zdolnością przewidywania i umiejętnością podejmowania decyzji pozwalających państwu i narodowi trwać i rozwijać się w dalszej perspektywie - podkreślił rektor USKW.

- W miarę wypełniania pasterskiego urzędu i misji kard. Wyszyński zyskiwał coraz większe społeczne zaufanie. Stawał się wyrazicielem głębokich tęsknot społeczeństwa. Spośród wielu wartości, za najbardziej podstawowe uznawał prawdę, życie oraz wolność, którą rozumiał nie tylko w kategoriach gwarantowanej ochrony przed przymusem zewnętrznym, ale też w sensie duchowym, specyficznym dla ujęcia chrześcijańskiego - tłumaczył ks. prof. Dziekoński.

Podkreślił też, że wielkie nadzieje dla przyszłości polskiego narodu Prymas Wyszyński wiązał z ludźmi młodymi. Prymas wskazywał jednak, że ich wychowanie nie może być realizowane bez nawiązania do przeszłości, postaw patriotycznych i religijnych.

List do uczestników uroczystej sesji na UKSW skierował także prezydent Andrzej Duda. Przypomniał w nim, że historia uniwersytetu to ponad pół wieku tradycji i pracy nad jego rozwojem. Lata te sprawiły, że uczelnia jest dziś prężnym ośrodkiem nie tylko nauk teologicznych, ale także społecznych i prawnych oraz ważnym miejscem na akademickiej mapie Polski.

Min. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP wręczył także nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczenia zasłużonym pracownikom naukowym UKSW.

W trakcie uczelnianego święta wręczone zostały dyplomy doktora habilitowanego, odbyła się też uroczysta promocja stopni doktorskich. Wydarzenie zwieńczą wieczorem koncert patriotyczny i muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru UKSW pod dyrekcją dr. hab. Michała Sławeckiego.

W sesji uczestniczyli licznie wykładowcy uczelni wraz z Senatem UKSW i byłymi rektorami oraz studenci. Obecni byli m.in. Wielki Kanclerz USKW kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński oraz sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński, a także przedstawiciele władz państwowych.

UKSW jest wyższą uczelnią publiczną, której początki sięgają 1954 roku, gdy nosiła nazwę Akademii Teologii Katolickiej (ATK). Od 1999 r. działa jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Obecnie uczelnia kształci ponad 11 tys. studentów i doktorantów na 37 kierunkach studiów. Posiada 13 uprawnień do nadawania stopnia doktora oraz 9 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Studia prowadzone w systemie stacjonarnym (studia bezpłatne) i niestacjonarnym, na studiach jednolitych magisterskich, studiach pierwszego i drugiego stopnia. UKSW oferuje też możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych i doktoranckich. Większość z prowadzonych kierunków posiada certyfikaty jakości kształcenia Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Studenci mają możliwość wyjazdu na stypendia zagraniczne do ponad 150 uczelni w Europie w ramach programu Erasmus oraz na stypendia krajowe do 19 uniwersytetów polskich w ramach programu mobilności studentów MOST.

UKSW zatrudnia ponad 1144 osób, w tym 736 nauczycieli akademickich i 408 pracowników administracyjnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter