28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraińcy policzeni: Polska już ponad 41-milionowym krajem

Ocena: 4.6
1913

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich zaprezentowało w poniedziałek raport o uchodźcach z Ukrainy w dużych miastach w Polsce. Wynika z niego, że w Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln obywateli Ukrainy; w tym 2,2 mln w ośrodkach Unii Metropolii Polskich. Przed 24 lurego w Polsce przebywało ok. 1,5 mln Ukraińców. Ich migracja wojenna spowodowała, że liczba osób mieszkających w Polsce wg danych z 1 kwietnia sięgnęła 41,45 mln. Autorzy raportu obok danych statystycznych wskazują także na m.in. spowodowane tym potencjalne ryzyko napięć społecznych.

z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich

Przygotowany przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza raport "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”, których UMP zrzesza 12, zaprezentowano w poniedziałek na Europejskim Kongresie Ekonomicznym w Katowicach.

Jak mówił dyrektor Centrum Analiz i Badań UMP Marcin Wojdat, napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, że populacja Polski po raz pierwszy w dziejach przekroczyła 40 mln osób. Choć według danych firmy Selectivv przed wybuchem wojny w Polsce przebywało ponad 1,5 mln Ukraińców powyżej 15. roku życia, wybuch zwiększył tę liczbę do blisko 3,2 mln, wliczając dodatkowo dzieci do 14 lat.

Znacząco zmieniła się też struktura demograficzna ukraińskiej społeczności w Polsce. O ile przed 24 lutego znaczną jej część stanowili młodzi mężczyźni, którzy przyjechali do Polski w celach zarobkowych, o tyle od wybuchu wojny wielu z nich zdecydowało się wrócić do Ukrainy, aby walczyć, a do Polski przede wszystkim zaczęły przyjeżdżać kobiety z dziećmi.

UMP wskazuje, że od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Polsce nastąpiła gigantyczna społeczna mobilizacja w pomocy uchodźcom. Istotną rolę odgrywają samorządy: przeważająca większość Ukraińców zdecydowała się zatrzymać na dłużej w największych polskich ośrodkach miejskich, w tym przede wszystkim w obszarach metropolitalnych należących do UMP.

Gdyby nie dzisiejsza sytuacja samorządów i umiejętności włodarzy, urzędników i mieszkańców - mielibyśmy w Polsce kryzys uchodźczy. Umieliśmy sprostać zadaniu i zareagować od pierwszych godzin wojny

- powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prezydent Katowic Marcin Kupa, którego wypowiedź opublikował portalsamorzadowy.pl.

To właśnie specjaliści oraz pracujące od lat z uchodźcami organizacje pozarządowe mają największą wiedzę dotyczącą ich potrzeb oraz tego, jak tworzyć przemyślane polityki integracyjne. Z kolei samorządy, jak dowiodły w czasie trwania wojny na Ukrainie, najlepiej znają lokalny kontekst oraz mają największy potencjał do realizowania systemowego wsparcia

- czytamy w raporcie.

Dane Straży Granicznej są bardzo dokładne, ale tylko odnośnie liczby osób, które przekroczyły granicę. Nie mówią, co się dalej z nimi dzieje, kim są, na jak długo zostaną. Raport pokazuje, że trafiają oni głownie do największych miast. Nasz kraj jest już krajem ponad 40-milionowym

– podkreślał z kolei Marcin Wojdat.

W marcu br. miasta UMP i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc. spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i którzy mieszkali tu wcześniej – ponad 2,2 mln osób. Oznacza to skokowy wzrost populacji największych polskich miast, np. populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., Gdańska o 34 proc., Katowic o 33 proc., a Warszawy – o 15 proc.

Według danych UMP w Warszawie mieszka obecnie 266,9 tys. Ukraińców, we Wrocławiu 187,3 tys., w Krakowie 177,6 tys., w Gdański 157,6 tys., w Rzeszowie 104,8 tys., w Katowicach 96,5 tys., w Łodzi 85,7 tys., w Poznaniu 84,6 tys., w Lublinie 68,4 tys., w Szczecinie 59,6 tys., w Bydgoszczy 43,4 tys. i w Białymstoku 36,6 tys.

Spośród obszarów metropolitalnych, najwięcej Ukraińców mieszka w obszarze warszawskim – 469,6 tys., w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 303 tys., w obszarze wrocławskim 302,5 tys., w krakowskim 230 tys., w gdańskim 224 tys., w rzeszowskim 152,2 tys., w łódzkim 114,2 tys., w poznańskim 101,5 tys., w lubelskim 87 tys., w szczecińskim 84,5 tys., w bydgosko-toruńskim 80,5 tys. i w białostockim 62,4 tys.

Wskutek migracji Ukraińcy stanowią już jedną trzecią społeczności Rzeszowa – mieszka tam 104,8 tys. obywateli tego państwa, wśród nich 30,8 tys. to dzieci. Ukraińscy migranci i uchodźcy stanowią też 25 proc. z liczącej 387 tys. osób populacji Katowic.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter