Rozdysponowanie 1,5 miliona dolarów na pomoc humanitarną w pierwszym okresie wojny, koordynacja pomocy 300 tys. uchodźców z Ukrainy w Centrach Miłosierdzia, wysyłka 100 tys. paczek na Ukrainę – to tylko przykłady najważniejszych inicjatyw Rycerzy Kolumba, za których realizację odpowiadał Szymon Czyszek, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie.
Za swoją pracę Szymon Czyszek został wyróżniony nagrodą Katolika Roku 2022 w plebiscycie „Our Sunday Visitor" – amerykańskiego wydawnictwa katolickiego docierającego do milionów odbiorców na całym świecie. 24 stycznia mija 11. miesiąc od wybuchu wojny w Ukrainie.
Podczas gdy wojna na Ukrainie była i jest próbą na wielu frontach, w tym próbą charytatywnej odpowiedzi Kościoła, Rycerze Kolumba zdali tę próbę i pokazują drogę naprzód, jak pomagać najbardziej bezbronnym
– czytamy w nocie informacyjnej przy nazwisku polskiego laureata prestiżowej nagrody „Our Sunday Visitor".
Bez spokojnej i stanowczej strategii Szymona Czyszka w tym czasie gorączkowego zamieszania, cały plan nie zostałby zrealizowany. (...) zrobił to, co trzeba było zrobić: dostarczył to, co trzeba było dostarczyć.
Polski Katolik Roku 2022 traktuje to wyróżnienie „jako wyraz uznania dla ciężkiej pracy wszystkich Rycerzy Kolumba, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, którzy włączyli się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie". Czyszek znalazł się w gronie laureatów, wśród których jest m.in. aktor Jonathan Roumie, znany z roli Jezusa w głośnej produkcji „The Chosen".
W ciągu 36 godzin od wybuchu wojny w Ukrainie ogólnoświatowy przewodniczący Rycerzy Kolumba Patrick Kelly zdecydował o przekazaniu 1,5 mln dolarów dla ofiar.
Rycerze Kolumba, we współpracy z naszymi partnerami, dostarczyli do Ukrainy ubrania, leki, środki higieniczne, kilkadziesiąt tysięcy paczek żywnościowych. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób udało się nam zebrać niemal 20 mln dolarów. Ludzie, widząc nasze działanie, też chcieli pomóc. Ryzykując własnym życiem, dostarczali paczki żywnościowe do terenów zapomnianych i opuszczonych, gdzie wciąż żyją ludzie. Pamiętam historię, kiedy przed konwojem wiozącym paczki żywnościowe wybuchła bomba. To zdarzenie nie zatrzymało Rycerzy
– podkreślił Szymon Czyszek w rozmowie z Family News Service.
W Polsce powstały Centra Miłosierdzia, aby integrować Ukraińców z Polakami. Dostarczyły one żywność, pomoc medyczną i ogrzewane namioty ponad 300 tys. uchodźców ukraińskich na granicy. Rycerze stale przygotowują także konwoje, w ramach których wysłali ponad 2 tys. ton żywności i innych artykułów na Ukrainę. Pomagają Ukraińcom również w rozbrajaniu min przeciwpiechotnych.
Rycerze Kolumba mają konkretne plany na rok 2023.
Pomagamy w stworzeniu specjalnej wioski dla tych, którzy uciekają ze wschodniej Ukrainy na Zachód. Ważne jest też dostarczenie generatorów prądu, aby ludzie mogli się ogrzać. Organizujemy pomoc w dostarczaniu żywności, ale i w zakresie wsparcia organizacyjnego. Planujemy dalszą formację duchową członków naszej wspólnoty
– podkreślił Szymon Czyszek. Jego zdaniem ważne jest to, aby nie ustawać w udzielaniu pomocy.
Założycielem Rycerzy Kolumba jest bł. ks. Michael J. McGivney. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie. W Polsce wspólnota Rycerzy Kolumba liczy ponad 7 tys. mężczyzn, w Ukrainie – ponad 2 tys.
Szymon Czyszek jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i UConn School of Law. Od 2008 roku związany z Rycerzami Kolumba. Obecnie dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Wraz z żoną Justyną mają trójkę dzieci. Mieszkają w Krakowie.
Fot. archiwum Rycerzy Kolumba