23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: Fundacja Most Solidarności pomaga odbudować struktury społeczne w Donbasie

Ocena: 0.6
858

Fundacja Most Solidarności przy współpracy z Caritas Mariupol, aktywizuje lokalne społeczności, które tworzą socjalną i medyczną samopomoc. Dwuletni projekt finansowany z Polskiej Pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, realizowany jest w 16 miejscowościach znajdujących się nieopodal Mariupola na tzw. linii rozgraniczenia.

Fot. Pexels

Sytuacja społeczna w obszarze przyfrontowym na Ukrainie jest dramatyczna. W pasie ok. 430 kilometrów od początku rosyjsko – ukraińskiego konfliktu w 2014 roku odnotowano blisko 3,5 tys. zgonów i 7 tys. obrażeń wśród ludności cywilnej spowodowanych działaniami wojennymi, w tym działaniem min.

Z obszaru, który zamieszkiwało 3,2 mln osób, wyemigrowało około 1,3 mln mieszkańców, z tego większość w wieku produkcyjnym. Ci, którzy pozostali zmagają się z bardzo wysokim bezrobociem. Najcięższy los dotyka osoby starsze, których emerytury nie przekraczają równowartości 400 zł. Problemy istnieją we wszystkich dziedzinach, m.in. w edukacji, pomocy socjalnej czy medycznej.

Efektem projektu fundacji Most Solidarności będzie stworzenie struktury pomocowej, opartej na zaktywizowanych mieszkańcach regionu. Po przeszkoleniu staną się oni profesjonalnymi opiekunami socjalnymi. Wesprą tym samym istniejące struktury albo założą własną działalność z zakresu pomocy. Zadaniem tworzonej sieci opiekunów społecznych będzie rozpoznanie oraz reagowanie na potrzeby społeczne i medyczne w regionie. Fundacja wyposaży też Centrum Medyczne Caritas Mariupol, która świadczy pomoc medyczną na linii frontu.

84-letni mieszkaniec wsi Nowosiliwka, który mieszka samotnie w rozsypującym się domu podczas wizyty przedstawicieli fundacji prosił „żeby o nich nie zapominano i że pomoc, którą otrzymują jest zesłana przez Boga”.

- Tam ciągle trwają walki, o których już w Polsce się nie mówi. Ich skutki to nie tylko ranni, to całe obszary rozbitego i zdezorganizowanego społeczeństwa -  powiedziała Marta Titaniec, prezes fundacji Most Solidarności.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Projekt pomocy w Donbasie realizowany będzie do końca 2020 roku.

Fundacja Most Solidarności działa od 2017 roku. Jej twórcami są specjaliści mający doświadczenie w ponad 40 projektach pomocy rozwojowej i humanitarnej na całym świecie, w tym na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w południowej Azji i we wschodniej Europie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter