2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uchodźcy odnawiają polskie mogiły na ziemi lwowskiej

Ocena: 0
304

Uchodźcy przebywający w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, którzy sami doznali tragedii wygnania, otoczyli opieką groby Polaków na cmentarzu w Sokolnikach.

fot. www.facebook.com/search/top?q=sokolniki cmentarz

Uchodźcy - wolontariusze podnieśli leżące od dziesiątków lat w ziemi mogiły w Sokolnikach pod Lwowem. Wśród nich leżące na ziemi pomniki nagrobne Leona i Marii Czarneckich (z 1927 roku), Róży Rechuch (z rodziny z której pochodzą późniejsi księża wrocławskiej archidiecezji), Wawrzyńca Hermanowicza, Franciszka Dziedzica. Rozpoczęto odnowienie grobu ks. Romualda Stankiena. Na nim znajduje się znamienny napis: „Ks. Romuald Stankien, wygnaniec, urodziny w 1835 na Litwie, w Sokolnikach kościół zbudował, zmarł w 1896, kochany i czczony od swoich parafian. Niech odpoczywa w pokoju". Nieopodal jego grobu pochowano zmarłego przed kilkoma dniami przy porodzie Grigorija Lakotosza, dziecko romskiej rodziny uchodźców mieszkające w parafialnym domu.

W domu parafialnym parafii rzymsko-katolickiej w Sokolnikach od początku wojny przyjmowani są uchodźcy. Dla wielu z nich jest to przystanek w drodze do Polski lub innych krajów. Parafia św. Jana Pawła II obejmująca południową dzielnice Lwowa i podlwowskie: Sokolniki i Dolinkę, jest kontynuacją założonej przez bł. Jakuba Strzemię w 1396 roku parafii w Sokolnikach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter