27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tysiące ludzi na Marszu dla Życia w Bratysławie i w Berlinie

Ocena: 0
994

Około 50 tys. osób wzięło udział w Narodowym Marszu dla Życia w Bratysławie, który odbył się w niedzielę 22 września. Natomiast w sobotnim 15. Marszu dla Życia w Berlinie, protestując przeciwko aborcji i eutanazji, liczba uczestników wynosiła 8 tys., czyli o ok. 2,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

fot. YouTube/ Domena publiczna

Na Słowacji obowiązujące prawo zezwala na zabicie dziecka w łonie matki do 12 tygodnia ciąży, a aborcja „ze względów medycznych” jest dozwolona do 24 tygodnia. Na początku września słowacki parlament zaczął omawiać kwestię zmiany ustawy o aborcji. Partie prawicowe chciałyby ograniczyć ten proceder tylko do pierwszych sześciu lub ośmiu tygodni ciąży, lub całkowicie jej zakazać. Głównym inicjatorem i organizatorem Narodowego Marszu dla Życie była Konferencja Biskupów Słowacji i organizacja non-profit Kanet. Jego celem było publiczne domaganie się ochrony życia wszystkich ludzi od poczęcia i oraz przyjęcia niezbędnych zmian legislacyjnych. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność pomocy dla matek oczekujących dziecka i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. 

Wśród uczestników marszu w Berlinie byli katoliccy biskupi-ordynariusze: Stefan Oster z Pasawy, Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, Wolfgang Ipolt z Görlitz, a także biskupi pomocniczy: Florian Wörner z Augsburga i Matthias Heinrich z Berlina. Samodzielny Kościół Ewangelicko-Luterańskiego (SELK) był reprezentowany przez biskupa Hansa-Jörga Voigta, a Niemiecki Związek Ewangelicki przez jego przewodniczącego, Ekkeharda Vettera.

Przed Marszem bp Oster wskazał na „straszną liczbę” przypominając, że w Niemczech dokonuje się ponad 100 tys. aborcji rocznie. Podkreślił prawo każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i opowiedział się przeciwko politycznej instrumentalizacji Marszu. "Na przykład środowiska lewicowe słusznie wskazują, że nie jest dopuszczalna żadna wrogość wobec jakiejś grupy ludzi tylko dlatego, że są po prostu cudzoziemcami, uchodźcami, osobami niepełnosprawnymi lub osobami o innej orientacji seksualnej” - powiedział bp Oster i dodał: „Jednak najbardziej śmiertelnie zagrożoną grupą ludzi w naszym społeczeństwie są obecnie nienarodzone dzieci niepełnosprawne”. Przypomniał, że ok. 90 proc. poddawanych aborcji nienarodzonych to dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Downa. "Finansowanie testu prenatalnego na trisomię 21 przez kasy chorych jeszcze bardziej podwyższy ich liczbę" - stwierdził bp Oster i zapytał: „Gdzie mamy protest przeciwko tej potwornej antyludzkiej wrogości skupionej na grupie?”

Biskup Pasawy przestrzegał także przed polityczną instrumentalizacją Marszu. "Każdy, kto stoi na straży życia, od jego początku do naturalnego końca, musi konsekwentnie chronić także innych zmarginalizowanych, na przykład biednych, uchodźców, ludzi, którym grozi utonięcie w basenie Morza Śródziemnego” - powiedział niemiecki hierarcha.

Podczas Mszy św. kończącej Marsz bp Wörner skrytykował rosnącą „obojętność i beztroskę" z jaką traktowana jest godności nienarodzonego dziecka. Jednocześnie zaapelował, aby kobietom w ciąży zapewnić „wszelką możliwą pomoc”.

Organizatorem Marszu dla Życia był Krajowy Związek Prawa do Życia (Bundesverband Lebensrecht), skupiający 13 organizacji obrońców życie. Coroczny Marsz w stolicy Niemiec jest największą w kraju demonstracją na rzecz ochrony życia. Podobnie, jak w poprzednich latach, odbyła się kilkusetosobowa kontrmanifestacja środowisk lewicowych domagających się nieograniczonego prawa do aborcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter