25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Twój 1% może wiele

Ocena: 0
1096

 


ZDROWIE

Jeden procent naszego podatku może pomóc komuś odzyskać sprawność. Dwuletni Antoś Kłoda jest 39-tysięcznym podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Od urodzenia cierpi na chorobę genetyczną – łamliwość kości. Nawet najmniejszy ucisk może spowodować ich uszkodzenie. Terapia wymaga dużych nakładów finansowych, kupowania ortez, podawania leków, kosztownych zabiegów ortopedycznych, specjalistycznej rehabilitacji i częstych wizyt w szpitalu. Największym marzeniem rodziców Antosia jest, aby ich synek mógł kiedyś o własnych siłach chodzić, jednak ich sytuacja finansowa nie pozwala zaspokajać wszystkich potrzeb dziecka. Tylko od ludzi dobrej woli zależy, czy Antoś da radę stanąć o własnych siłach.

Caritas Polska dzięki naszym darowiznom walczy z pandemią, więc ze środków pozyskanych od darczyńców w ramach jednego procentu zakupiła w ubiegłym roku 130 koncentratorów tlenu, 15 respiratorów, specjalistyczne łóżka na oddziały intensywnej terapii. Dodatkowo organizacja finansowała wakacyjny wypoczynek i żywienie najmłodszych, świetlice socjoterapeutyczne, noclegownie dla osób w kryzysie bezdomności, punkty żywieniowe, zakup sprzętu medycznego dla ośrodków rehabilitacyjnych i domów opieki.

 


ŻYCIE

Hospicjum pomaga wówczas, gdy choroba jest nieuleczalna, gdy lekarz w szpitalu wykorzystał już wszystkie możliwości, gdy leczenie niesie coraz więcej cierpienia, gdy padły słowa „nie da się już nic zrobić”, gdy dalszy pobyt w szpitalu staje się bezcelowy. W niemal dwumilionowej Warszawie znajduje się tylko 60 łóżek dla pacjentów hospicjów, a potrzeba dwukrotnie więcej. Potrzebujący długo oczekują w kolejce, dlatego siostry felicjanki w centrum miasta przygotowują kolejną placówkę stacjonarną dla osób dorosłych. Wciąż pozostaje do wykonania wiele prac remontowych i wykończeniowych w budynku. Tylko od ludzi dobrej woli i ich hojności zależy, jak szybko uda się otworzyć Hospicjum Sióstr Felicjanek i przynieść ulgę cierpiącym pacjentom.

W Warszawie na ulicy Tykocińskiej działa także Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów, a w pobliżu stolicy: Hospicjum Domowe Empatia Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej oraz Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie.

Lekarze Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci skupiają się na uśmierzaniu bólu, a psychologowie – na przygotowaniu rodziców do rozstania z dziećmi. Ostatni okres życia dziecko może spędzić we własnym pokoju, w otoczeniu rodziny, własnych zabawek i domowych zwierzaków.

Fundacja Małych Stópek i Centrum Służby Rodzinie szczególną opieką obejmują kobiety w ciąży i matki, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki wsparciu materialnemu więcej samotnych kobiet decyduje się na urodzenie swojego dziecka i porzuca myśl o aborcji.

 


RELACJE

Komu bliska jest troska o trwałość i nierozerwalność małżeństw, może chcieć wesprzeć Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie – organizatora rekolekcji małżeńskich oraz kursów przedmałżeńskich: Wieczorów dla Zakochanych. Poznanie zasad dialogu ułatwi komunikację nie tylko ze współmałżonkiem i dziećmi, ale z każdym napotkanym człowiekiem. Nasze wsparcie może pomóc wyjechać na rekolekcje osobom ubogim, które nie są w stanie zapłacić za swój pobyt, a pragną ratować rodzinę przed rozwodem. Ze swojego doświadczenia zwierza się Anna, uczestniczka rekolekcji podstawowych dla małżonków: – Ja już z naszego małżeństwa zrezygnowałam. Po ostatniej awanturze postanowiłam wrócić do rodziców i zacząć życie od nowa. Znajomi namówili nas jednak na ten weekend. Było nam bardzo trudno włączyć się w program, ale wyjeżdżamy pełni nadziei i chcemy znów być razem.

Jeśli zdecydujemy się pomóc którejkolwiek z powyższych organizacji pożytku publicznego, możemy mieć pewność, że dobrze wykorzysta nasz dar, a my przyczynimy się do budowania lepszego świata.

Mechanizm przekazywania organizacjom pożytku publicznego jednego procentu podatku dochodowego od osób fizycznych został ustanowiony 1 stycznia 2004 r. Wtedy skorzystało z tej możliwości ponad 80 tysięcy Polaków, natomiast rok temu prawie 15 milionów. Do polskich organizacji pożytku publicznego spłynęło w sumie 906 995 835 zł za rok 2019.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter