25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tureckie siły ostrzelały kolejne cele w Afrinie na północy Syrii

Ocena: 0
2137

Tureckie siły ostrzelały w poniedziałek kolejne cele w kurdyjskiej enklawie Afrin na północy Syrii. Ankara zapowiedziała, że trwająca trzeci dzień operacja przeciwko kurdyjskiej milicji YPG, która kontroluje Afrin, zostanie szybko zakończona.

fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA

Turecka agencja Dogan podała, że tureckie haubice otworzyły ogień w kierunku celów YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) ok. godz. 1 w nocy czasu lokalnego. Atakowało również tureckie lotnictwo. Według agencji Anatolia armia turecka zniszczyła w nocy z niedzieli na poniedziałek dwie pozycje YPG, z której wystrzeliwane były pociski rakietowe w stronę tureckiego miasta Reyhanli, w wyniku czego rannych zostało 46 osób.

Wicepremier Turcji Mehmet Simsek, który nadzoruje sprawy gospodarcze w rządzie, uspokajał inwestorów przed szkodliwą i przeciągającą się kampanią wojskową. Nasi inwestorzy powinni być spokojni, wpływ (działań w Afrinie) będzie ograniczony, operacja będzie krótka i zmniejszy ryzyko terroru dla Turcji w nadchodzącym czasie – powiedział Simsek w Ankarze.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan obiecał, że Turcja zmiażdży YPG – Ludowe Jednostki Samoobrony – w Afrinie, a następnie zaatakuje kurdyjskie miasto Manbidż na wschodzie, będące częścią znacznie większego obszaru północnej Syrii kontrolowanego przez siły zdominowane przez YPG.

Stwarza to – jak pisze agencja Reutera – perspektywę przedłużającego się konfliktu między Turcją i jej sojuszniczymi frakcjami Wolnej Armii Syryjskiej a milicją YPG, która przewodziła w zeszłym roku wspieranej przez USA kampanii mającej na celu wyparcie Państwa Islamskiego (IS) z jego syryjskich bastionów.

Rzecznik YPG Birusk Hasaka powiedział, że starcia między Kurdami a wspieranym przez Turcję siłami utrzymują się trzeci dzień z rzędu. Dodał, że tureckie rakiety uderzyły w zamieszkane przez cywilów rejony w Afrinie.

Rząd w Ankarze postrzega YPG jako syryjskie ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która zarówno przez tureckie, jak i amerykańskie władze uważana jest za ugrupowanie terrorystyczne. Jednak YPG kieruje arabsko–kurdyjską koalicją o nazwie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), która była dotychczas głównym sojusznikiem koalicji pod wodzą USA w wojnie z dżihadystami z IS w Syrii. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter