29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy czwarte Polaków znają datę chrztu Polski

Ocena: 0
1173

Chrzest Polski uznawany jest przez Polaków za jedno z najbardziej znaczących i przełomowych dla wydarzeń losów naszego kraju – wynika z najnowszego badania CBOS.

2016-04-12 14:16
mip, CBOS / Warszawa, mz
fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

Blisko 90 proc. ankietowanych jest zdania, że przyjęcie chrztu przez Mieszka było działaniem właściwym.

Większość Polaków (74 proc.) potrafi bezbłędnie wskazać właściwą datę przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez Mieszka. Rok Chrztu Polski jest nieco gorzej identyfikowany niż lata 1939 i 1410, wyraźnie lepiej zaś niż lata 1918, 1989, 1920, 1863 oraz 1791.

W porównaniu z wynikami badania sprzed niemal 30 lat, wiedza o wydarzeniu z historii Polski, które miało miejsce w roku 966, nieco wzrosła. W roku 1987, kiedy przeprowadzono podobne badanie, odsetek osób, które mają poprawne skojarzenia z tą datą, wynosił 69 proc. Zdaniem ekspertów CBOS może wynikać to z faktu, że już od jakiegoś czasu zarówno w mediach, jak i w kościołach rok 966 przywoływany jest w związku z planowanymi obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

Niemal powszechną znajomością daty Chrztu Polski cechują się osoby z wyższym wykształceniem (96 proc.), w grupach zawodowych zaś są to przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla (97 proc.). Z kolei największe problemy z poprawną identyfikacją wydarzenia z 966 roku miały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (38 proc.), mający 65 lat i więcej (35 proc.) oraz mieszkańcy wsi (34 proc.).

Na znajomość daty Chrztu Polski w ogromnym stopniu wpływa to, jakie znaczenie respondenci przypisują historii. Osoby przekonane, że wiedza o przeszłości jest potrzebna współczesnemu człowiekowi, wyraźnie częściej niż te, które wiedzę historyczną dezawuują, kojarzą rok 966 z Chrztem Polski.

Chrzest Polski traktowany jest przez większość Polaków (70 proc.) jako jedno z przełomowych dla losów naszego kraju. Polacy nie mają wątpliwości, że z historycznego punktu widzenia przyjęcie chrztu przez Mieszka I było właściwe – sądzi tak 89 proc. respondentów, przy czym co drugi (50 proc. ogółu) jest o tym zdecydowanie przekonany.

Zdecydowana większość badanych dostrzega, patrząc z historycznego punktu widzenia, korzystny wpływ przyjęcia przez Polskę chrztu na rozwój polskiej państwowości, religijności, kultury oraz na pozycję kraju na arenie międzynarodowej, przy czym najczęściej podkreślane jest religijne znaczenie tego wydarzenia.

Jak wskazuje CBOS, badani mający pozytywny stosunek do wydarzeń sprzed 1050 lat podkreślają przede wszystkim religijne znaczenie chrztu Polski (36 proc.). Jedna trzecia (33proc.) zwraca w tym kontekście uwagę na fakt, że dzięki temu wydarzeniu Polska stała się krajem chrześcijańskim i akcentuje przy tej okazji znaczenie chrześcijaństwa i wiary w ogóle, a nieliczni (4 proc.) podkreślają, że dzięki chrztowi Polska przestała być krajem pogańskim.

Wśród argumentów przemawiających za słusznością decyzji Mieszka I z 966 roku ponad jedna czwarta badanych (26 proc.) wymieniała różnego rodzaju względy geopolityczne, mówiąc, że dzięki temu wydarzeniu Polska zachowała niezależność, uniknęła najazdu ludów germańskich oraz innych ataków, wojen i grabieży. Mniejszy odsetek wskazywał, że przez chrzest Polska stała się częścią chrześcijańskiej Europy, a tym samym częścią nowoczesnego i cywilizowanego świata zachodniego, wzrosło jej znaczenie na arenie międzynarodowej, a ponadto rozwinęła się polska państwowość.

Na względy religijne w uzasadnianiu słuszności decyzji Mieszka I najczęściej powoływały się osoby praktykujące religijnie o prawicowych poglądach politycznych. Z kolei argumenty o charakterze geopolitycznym nieco częściej niż inni przywoływali ankietowani najlepiej wykształceni deklarujący lewicowe poglądy polityczne, natomiast społeczno-kulturowe korzyści wynikające z decyzji Mieszka I dostrzegali przede wszystkim mieszkańcy największych miast.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 12-19 marca 2016 roku na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter