20 września
piątek
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzeba reagować

Ocena: 0
539

Prawo to jest bardzo surowe. To, czego brakuje, to law enforcement, czyli społecznego nacisku - mówi prof. Krzysztof Wojcieszek, specjalista ds. profilaktyki, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. pixabay.com / CC0

Skoro prawo zakazuje picia alkoholu w miejscach publicznych, to czego brakuje, by alkohol rzeczywiście zniknął z naszych ulic?

Prawo to jest bardzo surowe, np. sprzedanie alkoholu nieletniemu grozi cofnięciem koncesji na kilka lat. Problem w tym, że prawo to nie jest respektowane – gdyby było, z mapy znikłoby trzy czwarte sklepów sprzedających alkohol. To, czego brakuje, to law enforcement, czyli społecznego nacisku. Społeczeństwo nie jest gotowe na egzekwowanie prawa do wolności od alkoholu w przestrzeni publicznej, jakby się z jego obecnością pogodziło.

No bo w zasadzie komu szkodzi, że wypiję grzecznie piwko w parku? – pytają przeciwnicy zakazu.

Młodzi ludzie modelują swoje postawy na podstawie obserwacji otoczenia. Jeśli widzą, że jakąś czynność „się wykonuje”, uznają to za normę. Zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych ma chronić obywateli przed bezczelną postawą: „na moim terytorium rządzą moje prawa”. Porównałbym ją z zaznaczaniem terytorium przez obsikujące je psy. Takie osoby szukają symbolicznego poparcia, a jest nim już brak sprzeciwu.

Jeśli w przedziale pociągu ktoś zacznie aplikować sobie heroinę, prawdopodobnie spotka się z protestem. Otwierający puszkę z piwem nie napotka żadnych oporów. A alkohol jest substancją psychoaktywną o wiele groźniejszą niż narkotyki w skumulowanych skutkach (Nutt, 2010). Publiczne spożywanie alkoholu, demonstrowane często jako „relaksacyjne picie piwka”, wcale nim nie jest – to jawne łamanie prawa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -