10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trwa przemoc w Sudanie Południowym

Ocena: 0
230

Sekretarz generalny Rady Kościołów w Sudanie Południowym (SSCC) potępił akty przemocy, do których dochodzi w kraju, w którym wcześniej toczyła się wojna domowa.

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Sudan_Południowy#/media/

Oficjalnie wojna się skończyła”, powiedział ks. James Oyet Latansio w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. „Jesteśmy jednak świadkami wojny zastępczej, prowadzonej głównie w formie przemocy między wrogimi społecznościami oraz braku bezpieczeństwa”, stwierdził kapłan. Podkreślił, że mieszkańcy Sudanu Południowego nadal umierają z powodu użycia broni, która od czasu wojny domowej (2013-2020) zalewa ten najmłodszy kraj świata.

Rozgłośnia BBC poinformowała 28 czerwca o walkach między żołnierzami wojsk rządowych i uzbrojonymi młodymi ludźmi w stanie Warrap. Oficjalnie mówi się, że zmarło 25 osób, jednak lokalne media informują o 65 ofiarach śmiertelnych.

Ks. Oyet poinformował też o kolejnym incydencie. Przed kilkoma dniami pasterze zaatakowali wrogą wobec siebie grupę. ”Zamordowali dziewięciu śpiących, niewinnych ludzi”, ubolewał kapłan. Zarzucił rządowi, że „stoi z boku i tylko się przygląda”, ponieważ siły bezpieczeństwa w wielu miejscach nie są w stanie wyegzekwować przestrzegania prawa. Częstym problemem jest kradzież bydła przez uzbrojonych osobników.

Wojna między prezydentem Salvą Kiirem Mayarditem a jego byłym rywalem Riekiem Macharem kosztowała życie około 400 000 Sudańczyków Południowych. Utworzony w 2020 roku rząd jedności w Dżubie zdołał tylko w ograniczonym stopniu poprawić sytuację. Ks. Oyet widzi na przykład potrzebę nadrobienia zaległości w zakresie podstawowych praw kobiet

W wyniku konfliktów między różnymi grupami interesów, przemoc ze względu na płeć zamiast maleć, nadal wzrasta

- zaznaczył.

Papież Franciszek miał w swoich planach wizytę w Sudanie Południowym, zamieszkanym w większości przez chrześcijan. Podróż została odwołana ze względu na utrzymujące się problemy z kolanem, jakie ma papież. Watykan poinformował 27 czerwca, że do Sudanu Południowego i Demokratycznej Republiki Konga uda się na początku lipca papieski wysłannik: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter