2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tragedia na Morzu Śródziemnym: nie żyje 73 migrantów

Ocena: 0
640

Tylko 7 osób uratowało się z 80-osobowej grupy uchodźców, która próbowała dostać się do Europy przez Morze Śródziemne. Pozostałe 73 osoby uznaje się za zmarłe, choć wyłowiono tylko 11 ciał. O tragedii poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

fot. arch.www.idziemy.pl

Barka wyruszyła z zachodniej Libii i we wtorek w niewyjaśnionych okolicznościach zatonęła. Siedmiu pasażerów, którzy dali radę dotrzeć z powrotem do wybrzeży Libii, znaleziono w bardzo ciężkim stanie i przetransportowano do szpitali.

W tym tygodniu organizacje ratujące uchodźców przechwyciły dwie łodzie z migrantami. Lekarze bez Granic natrafili na drewnianą łódkę, na której znajdowało się 48 migrantów, w tym dziewięcioro dzieci. Z kolei Sos Mediterranee uratowało 84 osoby, w tym 58 samotnych dzieci lub nastolatków.

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji tylko w 2022 r. odnotowano blisko 2, 5 tys. ofiar, które zaginęły w trakcie przeprawy przez Morze Śródziemne. W tym samym czasie prawie 145 tys. ludzi dotarło nielegalnie do Europy, a 106 tys. uchodźców przechwycono i zawrócono z powrotem do krajów, z których wyruszyli.

O. Mattia Ferrari: Legalne drogi pozostają zamknięte dla migrantów.

Na morzu widzimy Europę w upadku, która pozwala tym ludziom utonąć, pozwala, by byli deportowani do łagrów przez libijską mafię. Jednak widzimy też odkupienie naszej Europy dokonujące się poprzez tych wielu ludzi, zwłaszcza młodych, którzy wypływają w morze na statkach różnych organizacji pozarządowych i tak zwanej floty cywilnej, aby być blisko migrantów. Od nich zaczyna się budowa nowej Europy, która będzie naprawdę cywilizacją sprawiedliwości i braterstwa, cywilizacją miłości. Migranci doskonale znają ryzyko przemierzania pustyni, przechodzenia przez obozy w Libii i ostatecznie przeprawiania się przez morze. Nie mogą przedostać się legalnymi drogami, bo te pozostają zamknięte.

Uchodźcy próbują dostać się do Europy także poprzez Atlantyk, wyruszając z zachodnich brzegów Afryki. Organizacja pozarządowa Caminando Fronteras poinformowała, że w ostatnich dniach miały miejsce tragedie na dwóch łodziach. Przetrwała mniej niż połowa pasażerów. Zginęło 70 osób, w tym 12 osób niepełnoletnich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter