2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tradycja abrahamowa zawsze doceniała starszych

Ocena: 4.9
229

Osoby starsze przez wieki były strażnikami żywej historii społeczeństwa – czytamy w specjalnej deklaracji podpisanej wczoraj pod auspicjami Papieskiej Akademii Życia w Buenos Aires. 

Fot. pixabay.com/CCO

Podpisali ją trzej przedstawiciele religii abrahamowych, gdyż – jak wskazano – ta tradycja zawsze doceniała starość.

Sygnatariuszami deklaracji są: ksiądz, prof. Rubén Revello (dyrektor Instytutu Bioetyki na Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim), rabin, prof. Fernando Fishel Szlajen, i szejk, prof. Abdala Cerrilla. W ceremonii uczestniczył także abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Życia. Jak podkreślił, „to bardzo ważne, że religie podejmują współpracę w oparciu o swoje duchowe dziedzictwo […], by podnosić świadomość społeczną w kwestii ochrony i szacunku dla osób starszych”.

W deklaracji wskazano, iż współczesność to epoka, w której coraz większą część społeczeństwa stanowią osoby starsze. Dotychczas patrzono na ten etap życia przez pryzmat emerytury – tj. widziano w nim zasłużony okres nieaktywności po latach pracy. Jak pokazują jednak dzisiejsi seniorzy, wciąż mogą oni wiele dać społeczeństwu. Podejmują bowiem liczne aktywności, w tym wolontariat; zdarza się też, że rozpoczynają drugą karierę zawodową. I choć mają duży potencjał, tak często współczesne społeczeństwo spycha ich na margines. Jest to jeden z symptomów „kultury odrzucenia”, w której traktuje się zarówno ludzi, jak i zasoby według kryterium użyteczności i pozbywa się wszystkiego, co zostaje uznane za przestarzałe. Jak wskazują autorzy deklaracji, trzeba się przeciwstawić tej mentalności przez efektywne programy społeczne.

Przypominają, że w tradycji abrahamowej znajdujemy zupełnie inny sposób myślenia. Tam kluczowe nie jest efektowne osiągniecie, jak podbój, potęga militarna, zaskakująca technologia lub imponująca kultura, lecz postawa wobec tych, którzy z różnych powodów pozostają zależni od pomocy innych. Zaliczają się do nich także osoby starsze, a teksty objawione ukazują ich szczególną godność. Zgodnie ze świętymi księgami są oni nosicielami mądrości, z natury potrzebującej czasu, żeby dojrzeć. Dlatego też osobom starszym okazuje się szacunek, zachowuje się ich rady, a także przyjmuje ich autorytet – wszystko w atmosferze wdzięczności wyrażanej poprzez pomaganie im. W szczególności ludzie w podeszłym wieku mogą stać się mentorami i duchowymi przewodnikami dla młodych, bo mądrość życiowa nie jest jak wiedza techniczna i nie ulega przedatowaniu.

Z tych wszystkich powodów kultury abrahamowe postrzegają starość jako jeden z etapów rozwojowych, nie zaś jako etap życia skazany na społeczną marginalizację

– podkreśla deklaracja. Wzywa ona do integrowania starszych przez poprawę ich warunków życia oraz wyeliminowanie form dyskryminacji ze względu na wiek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter