20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie

Ocena: 0
1198

120 budynków zostało uszkodzonych na skutek trąby powietrznej, która przeszła we wtorek w gminie Wojciechów, w województwie lubelskim. Z mieszkańcami gminy spotkała się wicepremier Beata Szydło, która obiecała pomoc.

Fot. PAP / Wojtek Jargiło

Wicepremier Beata Szydło i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek odwiedziły we wtorek wsie Palikije i Stasin w gminie Wojciechów, gdzie przeszła nawałnica i rozmawiały z mieszkańcami.

"Najważniejsze jest to, że nikt nie zginął. Najważniejsze jest to, że bardzo szybko zadziałały służby, za co bardzo serdecznie dziękujemy" – powiedziała Szydło dziennikarzom w Stasinie. Wskazała, że najważniejsze jest teraz zabezpieczenie mieszkańcom wody, prądu i możliwości mieszkania.

Wicepremier poinformowała, że mieszkańcy będą mogli występować o zasiłki w wysokości do 6 tysięcy złotych w ramach pierwszej pomocy. Przypomniała, że po nawałnicach na Pomorzu w 2017 roku rząd wypracował specjalne formy pomocy dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. "Są przygotowane już w tej chwili rozporządzenia i akty prawne, które dają możliwość zwiększenia w znaczny sposób tej pomocy" - powiedziała.

Szydło zapowiedziała także, że będzie apelować do premiera o uruchomienie dodatkowych środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej. Umożliwi to zwiększenie pomocy w sytuacji, gdy pierwsza pomoc okaże się niewystarczająca. "Ale żeby to wszystko uruchomić, musimy mieć szacunki, musimy mieć zabezpieczenie" - dodała.

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około południa. Nawałnica zrywała dachy z budynków gospodarczych i mieszkalnych, łamała drzewa, zrywała linie energetyczne. Ucierpiały 42 gospodarstwa. Jeden mężczyzna został lekko rany, uderzył go w nogę spadający z dachu kawałek eternitu.

Mieszkanka Stasina Beata Bartoszcze powiedziała dziennikarzowi PAP, że nawałnica wyrządziła ogromne szkody w jej gospodarstwie. "Garaż zawalony murowany, stodoła zawalona, na mieszkaniu dach zerwany. Wszystko, co w było środku, samochody, maszyny, zboże, słoma, wszystko zniszczone. Nie ma nic" – powiedziała. "Nie wiem, co będzie. Trzeba żyć. Dobrze, że żyjemy, nikomu nic się nie stało, mamy tylko wybitą szybę w sypialni" – dodała.

"Widziałam przez okno, jak ta trąba szła. Ledwie zdążyłam odejść od okna, śmieci latały nad domem sąsiada i huk straszny, jakby czołgi szły" – opisywała Bartoszcze.

Największe zniszczenia są w miejscowościach: Stasin, gdzie w 20 gospodarstwach uszkodzonych jest 60 budynków; Palikije Pierwsze, gdzie uszkodzenia są na 40 budynkach w 15 gospodarstwach; Cyganówka, gdzie w pięciu gospodarstwach uszkodzonych jest 10 budynków. Uszkodzenia te to głównie zerwane lub częściowo zerwane dachy. Ponadto połamane drzewa i konary drzew blokowały lokalne drogi.

"45 gospodarstw w gminie Wojciechów nie ma prądu. Wichura pozrywała linie energetyczne, połamanych jest dziewięć słupów linii niskiego napięcia" – poinformował PAP rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Adam Rafalski. Jak dodał, energetycy planują - o ile nie przeszkodzi im pogoda - usunąć wszystkie te awarie i przywrócić dostawy prądu do gospodarstw jeszcze we wtorek.

Przy usuwaniu skutków nawałnicy w gminie pracuje 35 jednostek straży pożarnej. Do pomocy strażakom – decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka – skierowani zostali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Brygady Lubelskiej. Dowódca lubelskiej Brygady WOT płk Tadeusz Nastarowicz powiedział PAP, że do gminy skierowano 180 terytorialsów, a żołnierze mają agregaty prądotwórcze, piły spalinowe i maszty oświetleniowe. "Jeśli chodzi o sytuacje kryzysowe, to jest to nasza pierwsza poważna akcja" – dodał.

Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powołał komisję do szacowania strat po nawałnicy. "Straty są duże, są dopiero liczone, na bieżąco szacowane. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej i członkowie ze sztabu kryzysowego chodzą z sołtysami i szacują straty" – powiedział PAP Markowski.

Zapewnił, że na bieżąco podejmowane są działania pomocowe i prace zabezpieczające. "Nakrywamy plandekami te pozrywane dachy, przede wszystkim na budynkach mieszkalnych" - podkreślił Markowski.

Wójt powiedział, że nie ma sytuacji, żeby ktoś nie miał dachu nad głową. "Jeśli będą takie sytuacje zgłaszane, to jesteśmy do dyspozycji, mamy do dyspozycji szkołę. Nie mamy takich sygnałów, żeby ktoś potrzebował noclegu. Ludzie sobie radzą we własnym zakresie" - dodał wójt gminy Wojciechów.

Miejsca dotknięte trąbą powietrzną odwiedzi we wtorek również premier Mateusz Morawiecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter