7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Towarzystwo Jana Karskiego czyni starania upamiętnienia legendarnego kuriera na Ukrainie

Ocena: 0
197

Ambsador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz spotkał się z przedstawicielami Towarzystwa Jana Karskiego i rodziny polskiego bohatera narodowego. Towarzystwo reprezentowali: sekretarz zarządu Jacek Woźniak i Andrzej Ludek zaś rodzinę – Jerzy Kozielewski, stryjeczny wnuk legendarnego emisariusza. W spotkaniu uczestniczył radca ambasady Witali Biłyj.

fot. www.wikipiedia.org/ławeczka Karskiego w Nowym Jorku, pokryta złotą włóczką

Ambasador wyraził podziękowanie za uhonorowanie prestiżową Nagrodą Orła Jana w edycji specjalnej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego oraz edycji dorocznej 2022 roku – bohatera wojny najźdźczej wywołanej przez Rosję – Wołodymyra Biguna, dowódcy obrony teryorialnej Kijowa. Oba te gesty zostały wysoko ocenione na Ukrainie.

Świadomość wśród Ukraińców, kim był Jana Karski jest oczywista. Tym bardziej, że miał bardzo silne związki ze Lwowem, miastem drogim dla obu narodów. Jak wiadomo w latach 1931-1935 był studentem prawa i dyplomacji na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Jego brat, pułkownik Marian Kozielewski był komendanem wojowódzkim Policji Państwowej we Lwowie. Mieszkał tam z żoną Jadwigą, matką Walentyną, siostrą Laurą i bratem Janem. Po powierzeniu pułkownikowi przez Józefa Piłsudskiego komendantury stołecznej policji w Warszawie, Jan zamieszkiwał już we Lwowie samodzielnie do czasu ukończenia studiów. Następnie przyjęty został do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i przeniósł do Warszawy. Zawsze powtarzał, że Lwów uksztaltował go do tego, co później robił.

Podczas okupacji został konspiracyjnie wysłany do Lwowa w celu sondowania szans organizacji polskiego Podziemia. Towarzystwo Jana Karskiego zabiega o nazwanie jednej z lwowskich ulic imieniem bohatera. Ambasador Zawrycz uważa, że nie ma lepszej okazji, aby tak się stało kiedy trwa wojna Ukrainy z najazdem rosyjskim, a Karski był ikoną walki zarówno z hitleryzmem jak i stalinizmem. Po wojnie do zmagań z Sowietami przygotowywał jako profesor Uniwersytetu Geogetown kolejne generacje politycznych i wojskowych elit amerykańskich. Ulica Karskiego we Lwowie byłaby wyrazistym symbolem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter