4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Totusy 2020

Ocena: 0
604

Doroczna gala rozdania nagród Totus, nazywanych czasem katolickimi Noblami, odbyła się 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

fot. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Nagrody przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom i instytucjom, które na różne sposoby promują nauczanie świętego Jana Pawła II, chrześcijańską kulturę, oddają się bezinteresownej służbie bliźniemu i krzewią dobro w mediach. Wincenty Kućma, tworząc przed dwudziestu laty statuetkę, nadał jej postać anioła.

Galę poprowadzili Paulina Guzik i Grzegorz Miśtal, a uświetnili ją swoim śpiewem Piotr Cugowski, Julia i Wiktoria Szlachta oraz Kamil Czeszel, laureat nagrody im. Anny Jantar na festiwalu w Opolu. Obecni byli: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, przedstawiciele episkopatu, władz państwowych oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Tegoroczna gala była szczególna, nie tylko ze względu na dwudziestolecie istnienia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ale również z powodu epidemii koronawirusa. Spotkanie odbyło się w zaostrzonym reżimie sanitarnym, zaproszono mniejszą liczbę gości, którzy musieli pojawić się w maseczkach. Niemniej radość i wzruszenie laureatów były ogromne. Należy zauważyć, że jury szczególnie doceniło w tym roku osoby, które z narażeniem życia zaangażowały się w walkę z epidemią, wypełniając tym samym ewangeliczne przykazanie miłości bliźniego.

W kategorii „Promocja godności człowieka” statuetki otrzymały siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. W czasie szerzącej się pandemii, podczas choroby i kwarantanny pracowników DPS, siostry przez miesiąc pełniły heroiczną, ochotniczą służbę, opiekując się pięćdziesięciorgiem chorych. Dołączył do nich ks. Piotr, pochodzący z diecezji tarnowskiej, obecnie misjonarz w Kazachstanie.

– Z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością przyjmujemy tę nagrodę, ale i z pewnym zażenowaniem, gdyż zrobiłyśmy to, co do nas należało. Rozumiemy, że ten przykład przyniósł owoce w postaci większego dobra, które się rozszerzało i nadal rozszerza. Wraz z ks. Piotrem dedykujemy nagrodę wszystkim, którzy niosą pomoc potrzebującym i wspierają ich modlitwą. Życzę nam wszystkim, abyśmy byli świadkami miłosierdzia i rozszerzali wyobraźnię miłosierdzia – powiedziała m. Aleksandra Zaremba OP.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę otrzymał prof. Kazimierz Gustaw Zemła „za znakomite rzeźby tworzone na chwałę Bożą, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim”. Prof. Zemła jest rzeźbiarzem, absolwentem warszawskiej ASP i jej wieloletnim wykładowcą na wydziale rzeźby, autorem wielu pomników, m.in.: Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza, a także kompozycji rzeźbiarskich. – Wolę dziękować różnymi dziełami niż słowami. Dla każdego twórcy, który pracuje po cichu, gdy zobaczy, że jego dzieło żyje, to właśnie jest największą radością. Za tę radość, którą mi sprawiliście, Bóg zapłać! – powiedział prof. Zemła.

W kategorii „Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II” nagrodzono Grzegorza Górnego – „za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata”. Laureat jest pisarzem, publicystą, dziennikarzem, autorem wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych, współtwórcą czasopisma i programu telewizyjnego „Fronda”. – Bardzo dziękuję za tę nagrodę – podsumował laureat. – Tak wiele od Jana Pawła II otrzymałem, że staram się za to odwdzięczać w swojej działalności publicznej, ale nie dam rady nigdy się odwdzięczyć, gdyż cały czas wiele od niego otrzymuję – powiedział red. Górny.

W kategorii „Totus Tuus medialny im. bpa Jana Chrapka” nagrodę otrzymały osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej podczas pandemii koronawirusa. – Nie pozostawili wiernych bez związku z Chrystusem i Kościołem. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim z nadzieją, że to doświadczenie okaże się owocne i przydatne – powiedział abp Wojciech Polak.

Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej z okazji dwudziestolecia działalności Fundacji. Otrzymał ją nasz autor, o. prof. Jacek Salij OP, „za całokształt dorobku naukowego, kształtowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym”. Laureat jest wybitnym teologiem, pisarzem i publicystą, autorem setek publikacji i artykułów. Statuetkę wręczyli mu kard. Kazimierz Nycz i abp Salvatore Pennacchio. – Czuję się wyjątkowo zaszczycony. Wszyscy wiemy, ale warto powtórzyć, że Totus Tuus to było hasło pontyfikatu Jana Pawła II, a święty przyznawał się, że już w czasie wojny odkrywał szczególne maryjne znaczenie tego hasła i programu. Odkrywał, że ponieważ stworzył nas Ten, który jest miłością, to człowiek nie zrealizuje się inaczej niż przez bezinteresowny dar z samego siebie. Życzmy sobie, byśmy byli naśladowcami Jana Pawła II – powiedział o. Salij.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter