4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tornistry czekają

Ocena: 0
1218

W tym roku nasze plecaki pakuje para prezydencka, rzecznik praw dziecka, minister edukacji, prezes Giełdy Papierów Wartościowych i abp Stanisław Gądecki - mówi ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz.

Fot. episkopat.pl

Jaki jest cel akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”?

Przede wszystkim zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z rodzin, które potrzebują tego rodzaju pomocy. Idea jest taka, aby pod koniec wakacji dzieci otrzymały plecak wraz z kompletną wyprawką. W akcję włączają się Caritas diecezjalne i parafie na terenie całego kraju – trwa jedenasta edycja „Tornistra Pełnego Uśmiechów”. Plecaki albo kupuje Caritas, a darczyńcy wypełniają je przyborami szkolnymi, albo całość przekazują darczyńcy indywidualni. My tylko sugerujemy, co powinno znaleźć się w plecaku, a później weryfikujemy zawartość. Jak do tej pory, mamy pozytywne doświadczenia. Osoby, które decydują się kupić wyprawkę, starają się, by plecak był praktycznie i bogato wyposażony. W przypadku, kiedy pozyskamy sponsorów, zawartość jest jednakowa. Darczyńcy chętnie angażują się w takie projekty, wolą pomagać w ten sposób, niż przekazywać środki pieniężne. W tym roku nasze plecaki spakowała już para prezydencka, rzecznik praw dziecka, minister edukacji narodowej, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, spakuje również abp Stanisław Gądecki.

Czy wobec zmian w polityce prorodzinnej i rządowego programu 500+ nadal istnieje potrzeba takich inicjatyw?

Zarówno program 500+, jak i kwota 300+ przekazywana rodzinom raz w roku na wyprawkę szkolną dużo pomagają, ale nie rozwiązują wszystkich problemów i nie eliminują całkowicie ubóstwa. Ponieważ ogólnie sytuacja rodzin poprawiła się, dlatego zwróciliśmy uwagę na to, aby nasz projekt skierować także do dzieci polonijnych zza wschodniej granicy – z Białorusi, Ukrainy i Litwy. W tym roku przekazujemy dla nich, w ramach finału akcji, dwieście tornistrów z wyposażeniem. To niejedyna forma pomocy dla dzieci polskiego pochodzenia z tamtych rejonów, jaką organizuje Caritas. Realizujemy duży projekt na Białorusi i Ukrainie, gdzie otwieramy świetlice socjoterapeutyczne. Powstało już kilkanaście takich miejsc, w których dzieci mogą odrobić lekcje i pobawić się z rówieśnikami, mając przy tym zapewnioną edukację religijną. Ponieważ byłem świadkiem otwarcia takiej placówki, widziałem, ile faktycznie dobrego przynoszą. Ponadto organizujemy dla tych dzieci kolonie w Polsce. Takie wyjazdy umożliwiają im m.in. poznanie polskiej kultury, niejednokrotnie stanowią też szansę nawiązania wartościowych znajomości na długie lata. W dobie internetu i mediów społecznościowych dużo łatwiej podtrzymać im te kontakty niż w czasach, w których pisało się listy i wysyłało kartki pocztowe. Na zakończenie pobytu dzieci dostają kompletną wyprawkę szkolną.

Na jakim etapie jest tegoroczna edycja?

Finał odbędzie się już 25 sierpnia w miejscowości Giedlarowa, w gminie Leżajsk, na terenie diecezji przemyskiej. Program został pomyślany jako dzień radości dla dzieci. Otworzy go o godz. 11 Msza Święta na stadionie w Giedlarowej, którą będzie koncelebrował bp Stanisław Jamrozek. Zanim nastąpi wręczenie plecaków, widzów czekają różnorodne atrakcje: pokaz musztry ułańskiej na koniach, występy wokalne i taneczne oraz rywalizacje na torze przeszkód. Plan tegorocznego finału akcji obejmuje integrację międzypokoleniową, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnej wagi.

Dlaczego ten element jest tak ważny?

Obserwujemy duże zmiany społeczne, których przejawem jest m.in. zanikanie więzi rodzinnych i międzypokoleniowych. Seniorów coraz częściej przedstawia się w mediach jako tych, na których muszą pracować nowe pokolenia. Chcemy zwrócić uwagę na ten problem, jednocześnie kształtując postawy prospołeczne i odpowiedzialność za innych. Podczas finału w Giedlarowej wystąpią seniorzy z Centrum Integracji Społecznej w Przychojcu, odbędzie się też Bal Pokoleń oraz wspólna zabawa dzieci i seniorów wraz z wodzirejami.

Co jeszcze będzie się działo 25 sierpnia?

Całe rodziny będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, a także obejrzeć pokazy służb mundurowych czy sprzętu strażackiego, jak również nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Będzie też można spróbować smakołyków ze stoisk kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Leżajsk.

Jak dzieci reagują na te formy wsparcia?

Widać ich szczerą, spontaniczną radość. Dają satysfakcję człowiekowi tym, że nie trzeba długo czekać na informację zwrotną. Po akcjach, których beneficjentami są dzieci, najlepiej widać skuteczność działań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter