25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tornistry czekają

Ocena: 0
588

W tym roku nasze plecaki pakuje para prezydencka, rzecznik praw dziecka, minister edukacji, prezes Giełdy Papierów Wartościowych i abp Stanisław Gądecki - mówi ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz.

Fot. episkopat.pl

Jaki jest cel akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”?

Przede wszystkim zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z rodzin, które potrzebują tego rodzaju pomocy. Idea jest taka, aby pod koniec wakacji dzieci otrzymały plecak wraz z kompletną wyprawką. W akcję włączają się Caritas diecezjalne i parafie na terenie całego kraju – trwa jedenasta edycja „Tornistra Pełnego Uśmiechów”. Plecaki albo kupuje Caritas, a darczyńcy wypełniają je przyborami szkolnymi, albo całość przekazują darczyńcy indywidualni. My tylko sugerujemy, co powinno znaleźć się w plecaku, a później weryfikujemy zawartość. Jak do tej pory, mamy pozytywne doświadczenia. Osoby, które decydują się kupić wyprawkę, starają się, by plecak był praktycznie i bogato wyposażony. W przypadku, kiedy pozyskamy sponsorów, zawartość jest jednakowa. Darczyńcy chętnie angażują się w takie projekty, wolą pomagać w ten sposób, niż przekazywać środki pieniężne. W tym roku nasze plecaki spakowała już para prezydencka, rzecznik praw dziecka, minister edukacji narodowej, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, spakuje również abp Stanisław Gądecki.

Czy wobec zmian w polityce prorodzinnej i rządowego programu 500+ nadal istnieje potrzeba takich inicjatyw?

Zarówno program 500+, jak i kwota 300+ przekazywana rodzinom raz w roku na wyprawkę szkolną dużo pomagają, ale nie rozwiązują wszystkich problemów i nie eliminują całkowicie ubóstwa. Ponieważ ogólnie sytuacja rodzin poprawiła się, dlatego zwróciliśmy uwagę na to, aby nasz projekt skierować także do dzieci polonijnych zza wschodniej granicy – z Białorusi, Ukrainy i Litwy. W tym roku przekazujemy dla nich, w ramach finału akcji, dwieście tornistrów z wyposażeniem. To niejedyna forma pomocy dla dzieci polskiego pochodzenia z tamtych rejonów, jaką organizuje Caritas. Realizujemy duży projekt na Białorusi i Ukrainie, gdzie otwieramy świetlice socjoterapeutyczne. Powstało już kilkanaście takich miejsc, w których dzieci mogą odrobić lekcje i pobawić się z rówieśnikami, mając przy tym zapewnioną edukację religijną. Ponieważ byłem świadkiem otwarcia takiej placówki, widziałem, ile faktycznie dobrego przynoszą. Ponadto organizujemy dla tych dzieci kolonie w Polsce. Takie wyjazdy umożliwiają im m.in. poznanie polskiej kultury, niejednokrotnie stanowią też szansę nawiązania wartościowych znajomości na długie lata. W dobie internetu i mediów społecznościowych dużo łatwiej podtrzymać im te kontakty niż w czasach, w których pisało się listy i wysyłało kartki pocztowe. Na zakończenie pobytu dzieci dostają kompletną wyprawkę szkolną.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (722), 18 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -