28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Terapia naprawdę pomaga

Ocena: 0
1968

 

Kiedy potrzebne są leki i jakich skutków ubocznych można się spodziewać?

Leki nie są w stanie całkowicie wyleczyć depresji, ponieważ nie oddziałują na przyczynę pojawienia się choroby – w tym przypadku skuteczna jest psychoterapia. Jako psychoterapeuta poznawczo-behawioralny uznaję tę metodę za przynoszącą najlepsze i najszybsze rezultaty. Głównym założeniem tej formy leczenia jest przekonanie, że myśli, emocje i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, tworząc wzorce zachowań, które nie zawsze są właściwe, a bywają degradujące dla nas lub naszego otoczenia i wpędzają w stan choroby. Szukając odpowiedniego terapeuty, warto zwracać uwagę, w pracy z jakimi zaburzeniami się on specjalizuje.

W przypadku zaburzeń nastroju leczenie powinno przebiegać dwutorowo: farmakoterapia i psychoterapia. Jeśli mamy diagnozę depresji, zawsze potrzebne jest wdrożenie leków. Skutki uboczne zastosowania konkretnych leków warto omówić z lekarzem psychiatrą. Leki działają jedynie na objawy, są nieskuteczne u osób, które mają nierozwiązany konkretny życiowy problem, pesymistyczne myślenie, zbyt wysokie wymagania wobec siebie, niską samoocenę, nie potrafią radzić sobie z trudnymi emocjami lub sposób radzenia sobie z nimi jest nie do zaakceptowania. Potrzebna jest wówczas psychoterapia.

 

Czy to prawda, że wiosną na depresję cierpi więcej osób?

Nie znam badań, które by potwierdzały, że ludzie częściej zapadają na choroby psychiczne wiosną niż zimą. Natomiast z mojego doświadczenia terapeutycznego oraz dostępnej literatury wynika, że podłożem zachorowań są zaburzenia osobowości lub w przypadku dzieci i młodzieży nieprawidłowo kształtująca się osobowość. Wówczas bardzo ważna jest systematyczna praca psychoterapeutyczna.

 

Czy gdybyśmy częściej się spowiadali i bardziej ufali Panu Jezusowi, to nie mielibyśmy depresji?

Wiara i częstotliwość korzystania ze spowiedzi nie są ani przyczyną pojawienia się depresji, ani formą jej leczenia. Niestety, kilkuminutowa spowiedź nie wyleczy żadnej choroby psychicznej. Na wystąpienie depresji wpływają czynniki biologiczne, genetyczne i psychologiczne.

 

Coraz więcej się słyszy o terapeutach chrześcijańskich. Czy to ma znaczenie, że terapeuta jest wierzący? Czy istnieje obawa, że niewierzący będzie nam doradzał coś niezgodnego z naszą wiarą?

Terapeuta nie doradza, a prowadzi terapię z wykorzystaniem technik terapeutycznych, które mają prowadzić do tego, aby pacjent uzyskał wgląd w swoje przekonania, myśli i zachowania. Terapeuta edukuje pacjenta, a zmiany dokonuje pacjent. Nie powinno mieć znaczenia, czy terapeuta jest wierzący, czy nie. Na sesjach terapeuta nie rozmawia z pacjentem o swoim życiu prywatnym, jest to czas przeznaczony tylko i wyłącznie dla pacjenta, i to nim terapeuta się zajmuje.

 

Jaka jest skala problemu depresji dzieci i nastolatków?

Według polskich badań, symptomy depresji występują u 0,3 proc. dzieci w wieku przedszkolnym, 2 proc. w niższych klasach szkoły podstawowej oraz 4-8 proc. nastolatków. Aż 27-54 proc. nastolatków w okresie dojrzewania miewa stany zaburzeń nastroju. Wiąże się to z wieloma przemianami w tym okresie – podejmowania nowych ról i przejmowania odpowiedzialności za swoje działanie. To przyczynia się do typowej dla nastolatków chwiejności emocjonalnej. Objawy depresji we wczesnej fazie dojrzewania (11-15 lat) można uznać za zakłócenie funkcjonowania niewykraczające poza granice normy rozwojowej. Należy jednak obserwować, czy amplituda wahań nastroju nie jest zbyt duża. W przypadku depresji u dzieci i młodzieży terapii poddawana jest cała rodzina.

 

Psychoterapia to kosztowana sprawa. Jak ma sobie poradzić cierpiąca osoba niezamożna? Ile musi czekać na refundowaną wizytę? Czy w razie kryzysu psychicznego może liczyć na szybką pomoc?

Czas oczekiwania na psychoterapię w Poradniach Zdrowia Psychicznego jest długi, 3-12 miesięcy w zależności od miasta i placówki. Osoby niezamożne mogą ubiegać się o pomoc terapeutyczną w Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz Wojewódzkim Centrum Pomocy Rodzinie. W czasie kryzysu warto skorzystać z telefonów zaufania, a gdy stan zagraża życiu czy zdrowiu – z pomocy szpitali psychiatrycznych. Leczenie szpitalne może być stacjonarne, całodobowe lub ambulatoryjne.

 

Czy wypada zapytać terapeutę o kwalifikacje?

W placówkach komercyjnych, na stronach internetowych, są zawsze opisane kwalifikacje terapeuty, ścieżka zawodowa oraz zaburzenia, z którymi pracuje. W placówkach NFZ zatrudniani są tylko terapeuci, którzy mają kwalifikacje. Terapeuta przy pierwszym spotkaniu z pacjentem, przedstawiając się, opowiada, w jakim nurcie pracuje i jaką terapię prowadzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter