19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Terapia naprawdę pomaga

Ocena: 0
1961

Wiara czy spowiedź nie są ani przyczyną pojawienia się depresji, ani też formą jej leczenia.

fot.pexels.com

Czym objawia depresja sezonowa?

Głównymi objawami depresji są obniżony nastrój, anhedonia, czyli brak zdolności odczuwania przyjemności i utrata zainteresowań, zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i osłabionej aktywności. Dodatkowo może występować osłabienie koncentracji uwagi, zaniżona samoocena, brak wiary we własne możliwości, narastające poczucie winy, pesymistyczne myślenie o przyszłości, myśli i tendencje samobójcze oraz zaburzenia snu i łaknienia.

Objawy charakterystyczne dla zaburzenia nastroju, jakim jest depresja, są takie same o każdej porze roku – depresja zimowa nie różni się objawowo od tej, która pojawia się jesienią.

 

Jak rozpoznać chwilowy kryzys z powodu braku światła, na który można sobie poradzić domowymi sposobami?

Chwilowy kryzys, czyli stan przygnębienia, możemy odróżnić od depresji przede wszystkim poprzez czas trwania oraz wpływ na codzienne funkcjonowanie. Stan przygnębienia trwa krótko: kilka godzin lub dni; pomimo gorszego nastroju człowiek jest w stanie odczuwać przyjemność i satysfakcję z podejmowanych działań. Jest aktywny zawodowo i wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie ma dolegliwości bólowych, jego umysł działa sprawnie, jest w stanie skupić się na pracy, pamięta o ważnych zadaniach i obowiązkach. Jada bez zmian oraz nie ma poczucia choroby. W takiej sytuacji, aby poprawić sobie humor, wystarczy rozmowa z przyjacielem lub sprawienie sobie przyjemności, np. aktywność fizyczna, kino, odpoczynek od codziennych aktywności.

 

Kiedy trzeba się udać do specjalisty? Jak przekonać do tego bliskich, jeśli wymawiają się, żeby „nie robić z nich wariatów”?

Pierwszym objawem, jaki może nas zaniepokoić, jest silny smutek, który trwa długi czas, minimum dwa tygodnie do kilku miesięcy. Pojawia się brak radości z życia. Przestają cieszyć nie tylko drobne przyjemności, ale także rzeczy przynoszące dużą satysfakcję. Pojawia się permanentne zmęczenie, kiedy nawet zwiększona ilość snu i odpoczynku nie powoduje, że ono mija. Wykonywanie codziennych czynności staje się trudne, czasami wręcz niemożliwe. Najdrobniejsza aktywność kosztuje coraz więcej wysiłku. Odkładane zadania zaczynają się piętrzyć i człowieka przerastać. Często pojawiają się bóle brzucha, głowy, innych części ciała, których nie da się wytłumaczyć żadnym innym problemem zdrowotnym, a także problemy z koncentracją uwagi, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu nowych rzeczy. Człowiek traci apetyt. Nie ma ochoty nawet na dania, które bardzo lubił. Czasami może mu się wydawać, że jedzenie straciło smak. Rzadziej pojawia się wzmożony apetyt i objadanie się. Osoba doświadczająca tych objawów ma poczucie, że coś jest nie tak i coś jej dolega.

Jeśli pojawia się opór przed zwróceniem się o pomoc do specjalisty, to prawdopodobnie wynika on z lęku, co mnie czeka lub ze wstydu przed przyznaniem się przed samym sobą i innymi, że jestem chory. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest danie otuchy i poczucia bezpieczeństwa poprzez opowiedzenie własnej lub cudzej podobnej historii choroby, a także przedstawienie zysków z podjęcia leczenia i strat wynikających z jego braku.

 

Kogo wybrać: psychologa czy psychiatrę? Skąd mamy wiedzieć, jaka terapia nam się przysłuży?

Nie ma znaczenia, czy najpierw wybierzemy się do psychiatry, czy do psychoterapeuty. Jeśli to konieczne, każdy z tych specjalistów po pierwszej konsultacji poprosi o udanie się do psychiatry czy też podjęcie psychoterapii. W leczeniu zaburzeń nastroju bardzo ważna jest współpraca psychiatry z psychoterapeutą, ponieważ leki, jakie przypisuje lekarz, obniżają intensywność niepożądanych objawów lub je eliminują – trudności z koncentracją czy silny smutek – co umożliwia podjęcie terapii.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter