28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tęczowa flaga z orłem białym? Znieważenie polskich symboli narodowych

Ocena: 3.9
2117

Podczas marszu równości w Częstochowie, który odbył się w niedzielę była niesiona tęczowa flaga z orłem białym. Ten fakt został zgłoszony na policję jako znieważenie narodowej flagi.

fot. PAP/Waldemar Deska

Zawiadomienie w sprawie znieważenia polskiego symbolu narodowego otrzymała w niedzielę częstochowska policja. Złożył je świadek marszu równości, który odbył się w niedzielę w Częstochowie – podała rzeczniczka tamtejszej policji podkom. Marta Ladowska.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował w niedzielę po południu na serwisie społecznościowym, że będzie w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o znieważeniu i profanacji symboli narodowych. Kontrowersje wzbudziła niesiona przez uczestników marszu równości tęczowa flaga z białym orłem.

Jak informowała wcześniej podkom. Ladowska, w marszu równości wzięło udział ok. 600 osób, w kontrmanifestacji – kilkadziesiąt. Uczestnicy marszu równości mieli też m.in. transparent z napisem "Tęczochowa", manifestowali ponadto pod hasłami "Częstochowa kolorowa", "Częstochowa jest tęczowa" i "Wolność, równość, tolerancja". Uczestnicy kontrmanifestacji siadali lub kładli się na ziemi, chcąc uniemożliwić przejście. Policjanci musieli użyć siły. Kontrmanifestanci wznosili też okrzyki "Zakaz pedałowania", "Policyjna pała broni dziś pedała" i "Bóg honor ojczyzna".

Częstochowska policja poinformowała, że kilkadziesiąt osób zostało wylegitymowanych, a na uczestników kontrmanifestacji nałożono dwa mandaty za wykroczenia porządkowe – używanie wulgarnych słów. Jedna osoba została pouczona. Dwie osoby zgłosiły, że źle się czują, wezwano do nich pogotowie.

– Będziemy teraz skrupulatnie wyjaśniać wszystkie te wątki, analizować zgromadzony materiał dowodowy. Priorytetem dla policji było zapewnienie bezpieczeństwa, niedopuszczenie do konfrontacji obu grup i to się udało – podkreślia policja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 21, 20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Ducha Świętego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter