19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szybko przez świat

Ocena: 4.93333
562

Co ważnego działo się ostatnio zagranicą.

fot.www.flickr.com

Chce rozmawiać z Putinem. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce nadal utrzymywać kontakt z Władimirem Putinem. Obydwaj przywódcy rozmawiali już telefonicznie po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. „Zamierzam wkrótce to powtórzyć” – powiedział Scholz podczas 38. Kongresu Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze.

Broń jądrowa na Białorusi. Władimir Putin oznajmił po rozmowie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, że rozmieszczanie rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi rozpocznie się natychmiast po zakończeniu przygotowania obiektów w których ma być składowana, co ma nastąpić 7-8 lipca.

Amunicja dla Rosji. W ciągu roku Białoruś przekazała Rosji koleją ponad 131 tys. ton amunicji – podał niezależny portal białoruski Zerkalo.io, powołując się na Białoruskie Stowarzyszenie Kolejarzy.

Truli i nie płacili. W wyniku wdychania toksycznej substancji na placu budowy fabryki baterii do samochodów elektrycznych miejscowości Ivancsa, 60 km na południe od Budapesztu, zachorowały dziesiątki osób - wynika z informacji, do których dotarł portal Wolna Europa. Budowę prowadziła firma SK Innovation z Korei Południowej, a Chińczczycy zainwestowali w całe przedsięwzięcie 7,3 mld dolarów.  Dodatkowo firma od tygodnia nie wypłacała trzystu pracownikom wynagrodzenia za pracę.

Tragedia w Rzymie. Roczna dziewczynka zmarła w Rzymie w samochodzie, zapomniana przez swojego ojca, który miał odwieźć ją do żłobka. To kolejny w ostatnich latach we Włoszech przypadek pozostawienia dziecka w zamkniętym aucie przez rodzica, który zapomniał zabrać je z fotelika.

Kiełbasa wyborcza? Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił przed wyborami wprowadzenie nowego dodatku na każde dziecko do 16. roku życia - po 10 tys. dinarów (ok. 380 zł) - oraz zwiększenie płac w oświacie, służbie zdrowia i podwyższenie emerytur.

Uniknie kary. 88-letni Felician Kabuga, oskarżony o udział w ludobójstwie grupy etnicznej Tutsi w Rwandzie w 1994 roku, jest niezdolny do dalszego uczestnictwa w procesie z powodu demencji - orzekli sędziowie z Trybunału w Hadze. Oznacza to, że Kabuga nie może zostać skazany za zbrodnie ludobójstwa, podżeganie do ludobójstwa, spisek w celu popełnienia ludobójstwa, a także prześladowania, eksterminację i morderstwa popełnione wobec mniejszości Tutsi w trakcie 100-dniowej masakry, w której zginęło 800 tys. osób.

Neoprezbiterzy na Słowacji. W tym roku na Słowacji 42 mężczyzn zostanie wyświęconych na księży w Kościele katolickim, a 24 na diakonów – podał tygodnik „Katolicke noviny".

Do skutku? Liang Shi, prywatny przedsiębiorca po raz 26. podchodzi w tym tygodniu do gaokao - chińskiego państwowego egzaminu, którego wynik, podobnie jak matura w Polsce, decyduje o przyjęciu na studia. 56-letni Liang Shi po raz pierwszy próbował zdać gaokao jako nastolatek - poinformowały lokalne media.

Zdeprawowany imam. Władze Senegalu poinformowały, że aresztowany został po kilku tygodniach poszukiwań nauczyciel Koranu w mieście Touba oskarżony o zgwałcenie swoich 27 nieletnich uczennic.

Utrudniając wywóz zboża. Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało  brytyjskie ministerstwo obrony.

Więzień Kremla. Przed sądem w Moskwie rozpoczął się proces Olega Orłowa, współprzewodniczącego zajmującego się obroną praw człowieka i badaniem zbrodni stalinowskich Stowarzyszenia Memoriał. Orłow jest oskarżony o „powtórną dyskredytację armii”, za którą uznano napisanie tekstu krytykującego rosyjską agresję na Ukrainę. Grozi mu od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

Turkmenistan bez papierosów. Prezydent Turkmenistanu Serdar Berdimuhamedow zapowiedział „bezkompromisową walkę”" z paleniem tytoniu, włącznie z papierosami elektronicznymi, i postanowił całkowicie wyeliminować w całym kraju palenie do 2025 roku - poinformowała agencja AFP.

Problemy z prawem Trumpa. Prokuratorzy federalni zawiadomili oficjalnie byłego prezydenta DonaldaTrumpa, że prowadzone jest przeciwko niemu dochodzenie w sprawie poufnych dokumentów, których nie oddał po opuszczeniu Białego Domu - poinformowała telewizja ABC a wcześniej portal Politico. Drugie niezależne dochodzenie dotyczy - według tych źródeł - prób, jakie miał podejmować Trump i jego współpracownicy aby zakwestionować jego przegraną w wyborach prezydenckich w 2020 r. na rzecz demokraty Joe Bidena.

Odeszli. Zmarł mieszkający od wielu lat w Stanach Zjednoczonych operator filmowy Irek Hartowicz. Brał udział w realizacji dziesiątek filmów współpracując m.in. z Andrzejem Wajdą, a w Ameryce z Januszem Kamińskim. Miał 72 lata. W wieku 93 lat zmarł 8 czerwca w swoim domu w Virginia Beach (stan Wirginia) Pat Robertson, słynny amerykański kaznodzieja i polityk Partii Republikańskiej. Założona przezeń Chrześcijańska Koalicja Ameryki przyczyniła się do wielu politycznych zwycięstw republikanów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter