25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztafeta Pokoleń - pomysł na pomoc osobom starszym przez młodzież

Ocena: 0
95

Sztafeta Pokoleń jest innowacyjnym pomysłem realizowanym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Pomysł na Sztafetę Pokoleń to efekt rosnącej konieczności wsparcia osób starszych, samotnych i chorych, które potrzebują kontaktów społecznych i zainteresowania drugiej osoby, często dużo bardziej niż wsparcia finansowego.

Fot. pixabay.com / CC0

Istotą innowacji jest zaspokojenie potrzeby towarzystwa starszej i samotnej osobie poprzez regularne jej odwiedzanie przez zespół złożony z uczniów szkół oraz z osób dorosłych. Uczniowie są zaangażowani w pracę szkolnych kół Caritas, a osoby starsze to członkowie Parafialnych Zespołów Caritas.

Innowacja stanowi próbę odpowiedzi na narastający problem społeczny, jakim jest sytuacja osób starszych, często mało aktywnych i z różnych powodów niezaradnych życiowo, co przyczynia się do ich wykluczenia społecznego. Osoby te po wyprowadzeniu się dzieci i śmierci współmałżonka znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Gorsza sprawność fizyczna utrudnia opuszczanie mieszkania, senior/seniorka stopniowo w coraz większym stopniu staje się zależny/a od pomocy swoich bliskich lub innych osób. Samotność, której towarzyszy poczucie braku sprawczości i coraz gorsze samopoczucie bardzo często prowadzą do depresji. Niemal w każdej rodzinie można spotkać osoby wymagające pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Sztafeta Pokoleń jest jednocześnie skierowana do seniorów potrzebujących wsparcia oraz do wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas (PZC) i szkolnych kół Caritas (SKC), którzy widząc wokół siebie osoby starsze, samotne, chore czy niepełnosprawne są gotowi na dotrzymywanie im towarzystwa, regularne ich odwiedzanie i wspólne spędzanie czasu.

Więcej informacji na temat innowacji można znaleźć na stronie internetowej:
https://www.innowacjespoleczne.org.pl/innowacja/sztafeta-pokolen/

Innowacja Sztafeta Pokoleń została przetestowana w dwóch parafiach w Łodzi oraz po jednej w Koluszkach, Pabianicach i Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych” realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Gminą Miasta Gdynia, Miastem st. Warszawa oraz ECORYS Polska Sp. z o.o.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -