1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szokujący Raport ONZ: Ilu ludzi na świecie głoduje?

Ocena: 4.2
279

Przedstawiamy najnowsze wyniki raportu ONZ dotyczącego głodu na swiecie. W ubiegłym roku 258 milionów ludzi w 58 krajach świata zostało dotkniętych ostrym dotkliwym głodem. Według raportu opublikowanego 3 maja przez Globalną Sieć Przeciw Kryzysom Żywnościowym było to o 60 mln więcej niż w 2021 r. i najwięcej od czasu sporządzania corocznych raportów w 2017 r. Liczba głodujących wzrosła już czwarty rok z rzędu. Coraz trudniejszy do osiągnięcia staje się cel wyeliminowania głodu na ziemi do 2030 roku.

fot. arch. idziemy.pl

Z raportu wynika, że w samej tylko w Demokratycznej Republice Konga 26,4 mln osób ma trudności z zaspokojeniem zapotrzebowania na kalorie lub jest zagrożonych ostrym niedożywieniem. W Etiopii 23,6 mln cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Wraz z Afganistanem, Nigerią i Jemenem, w tych pięciu krajach żyje 40 procent głodujących na świecie.

Głód osiąga katastrofalne rozmiary dotykając 214 000 osób w Somalii, 87 000 w Sudanie Południowym, 31 000 w Jemenie i 20 300 w Afganistanie. Kolejnym tysiącom osób zagraża śmierć głodowa na Haiti, w Nigerii i Burkina Faso.

Jako główne czynniki wywołujące kryzysy raport wymienił konflikty i niepewne sytuacje w zakresie bezpieczeństwa, wstrząsy gospodarcze oraz ekstremalne zjawiska pogodowe. Czynniki te są ze sobą powiązane i wzajemnie się wzmacniają. W przypadku sytuacji w 2022 roku badacze uwzględnili również społeczno-gospodarcze konsekwencje pandemii koronawirusa, skutki wojny na Ukrainie oraz powtarzające się susze i ekstremalne zjawiska pogodowe.

Z raportu wynika, że motorem, ale również konsekwencją braku bezpieczeństwa żywnościowego, są wypędzenia. W 2022 roku wzrosła również liczba uchodźców, którzy stracili swoje domy i środki do życia.

Doroczny raport Globalnej Sieci Przeciw Kryzysom Żywnościowym jest tworzony przez międzynarodowy sojusz, który działa na rzecz wyeliminowania przyczyn skrajnego głodu. W skład komitetu kierującego inicjatywą wchodzą przedstawiciele Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowego Programu Żywnościowego (WFP) z siedzibą w Rzymie, a także Międzynarodowego Instytutu Badawczego Polityki Żywnościowej w Waszyngtonie.

„Fakt, że w świecie obfitości już piąty rok z rzędu wzrasta głód na świecie, jest plamą na honorze naszego człowieczeństwa, skomentowała Lisa Korte z niemieckiej sekcji organizacji na rzecz rozwoju „Oxfam”. Podkreśliła, że istnieje potrzeba fundamentalnej zmiany systemu gospodarczego. Mieszkańcy znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej krajów globalnego Południa muszą otrzymać odpowiednie wsparcie w przezwyciężaniu kryzysu klimatycznego. Sprawcy, czyli „kraje uprzemysłowione, korporacje i superbogaci” mają obowiązek zastosować się do powtarzanych przez ONZ wezwań o finansowanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter