4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef MSWiA: będę od służb wymagał walki z patologiami

Ocena: 0
2143

Szef MSWiA wziął udział w odprawie z komendantami policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej oraz komendantami z województwa podkarpackiego.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Bezwzględne egzekwowanie od policji, straży pożarnej, Straży Granicznej skutecznej walki z patologiami oraz tego, aby nie narażali na szwank dobrego imienia służby zapowiedział w piątek w Rzeszowie minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Zwracając się do komendantów służb mundurowych powiedział, że policja ma być skuteczna w walce z przestępczością, straż pożarna – w zwalczaniu różnego rodzaju zagrożeń, a Straż Graniczna ma strzec granic – nie tylko Polski, lecz także zewnętrznych UE.

Zaznaczył przy tym, że Policja, straż pożarna i Straż Graniczna mają w nim, jako szefie MSWiA, wsparcie.

– Możecie być pewni, że zawsze będę zabiegał o – w dobrym tego słowa znaczeniu – interesy służb i funkcjonariuszy wam podległym. Ale też chciałbym, żebyście państwo mieli taką świadomość i przekonanie, że będę oczekiwał, bezwzględnie egzekwował, abyście z tymi patologiami, o których już powiedziałem, wśród powierzonych wam funkcjonariuszy walczyli i żeby nie było sytuacji pudrowania, klajstrowania czy zamiatania pod dywan w sytuacjach, w których nastąpiło by narażanie na szwank dobrego imienia służby, w której przyszło wam dzisiaj pracować – zapowiedział Brudziński.

Podkreślił też, że napływ nowych funkcjonariuszy do służb musi być naborem pozytywnym. Zadaniem polityków są działania zmierzającego do tego, aby ta służba była atrakcyjna dla młodych ludzi, a funkcjonariuszy, przełożonych – to, żeby ten nabór był jak najbardziej pozytywny. – Aby służby, w których dzisiaj pracujecie, były przez młodych ludzi postrzegane jako służby elitarne – zaznaczył.

Dodał przy tym, że ma świadomość problemów, z jakimi się służby borykają, ale zastrzegł jednocześnie, że nie można "ani o milimetr obniżyć standardów i poziomu wyszkolenia, przygotowania nowych funkcjonariuszy, czy to policji, Straży Granicznej czy straży pożarnej".

W czasie spotkania przypomniał też, że jedną z ważnych dla obecnego rządu kwestii jest to, aby państwo "odwrócić przodem do Polski lokalnej, Polski powiatowej".

Negatywnie ocenił pomysł rozwoju kraju poprzedniej władzy określany mianem polaryzacyjno–dyfuzyjnego. "Miało to polegać na tym, że będzie bogaciła się Warszawa, będzie bogacił się Poznań, Wrocław, Gdańsk i później to bogactwo, dobrobyt, również w wymiarze bezpieczeństwa, będzie poprzez dyfuzję docierał do naszych małych ojczyzn, do naszych powiatów".

Nazwał ten pomysł zupełnie aberracyjnym i nielogicznym. – Chcemy być obecni w tej Polsce lokalnej, Polsce powiatowej. Stąd nasza decyzja o przywracaniu chociażby posterunków policji – wyjaśnił.

Przypomniał, że na Podkarpaciu kilka zostało już przywróconych i zapowiedział, że będą przywracane kolejne.

Zapewnił też o dofinansowaniu i rozbudowie komend powiatowych Straży Pożarnych, współpracy z OSP. Jak mówił, na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. – Tanie państwo nie może być państwem dziadowskim. Jeżeli ktoś chce oszczędzać na bezpieczeństwie, a przymykać oczy na to, żeby miliardy wypływały z budżetu państwa poprzez różnego rodzaju karuzele VAT-owskie czy inne działanie przestępcze, to jest to pomysł skrajnie nieakceptowalny – podkreślił.

Przed spotkaniem ze służbami mundurowymi szef MSWiA wziął udział w otwarciu nowego budynku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, w czasie którego wręczył wyróżnienia dla operatorów numeru 112 z Podkarpacia i nagrodził w ramach akcji "Młody Bohater" 12-letniego Bartka Purchę z Jarosławia. Chłopak udzielił pomocy kobiecie siedzącej na przystanku. Najpierw, zgodnie z jej prośbą, zadzwonił do jej córki, a następnie wezwał pogotowie. Kobieta miała poważne problemy z sercem.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter