29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczepić czy nie?

Ocena: 4.75
2542

W Polsce ponad 90 proc. rodziców stosuje się do obowiązującego kalendarza szczepień dzieci.

fot. Lidia Molak

Oznacza to, że „wyszczepialność” jest wciąż bardzo duża, choć coraz więcej rodziców nie prowadzi dzieci nawet na obowiązkowe szczepienia. Specjaliści przekonują, że są one niezastąpione.

– Obecnie sytuacja epidemiologiczna kraju jest dość dobra – mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, epidemiolog z Państwowego Zakładu Higieny. – W 1979 r. udało się całkowicie wyeliminować ospę wietrzną. Zapadalność na błonicę spadła do kilku przypadków. To skutek stosowania szczepień ochronnych.

Badania w USA również wskazują, że szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym mocno ograniczyły ich występowanie. Federalne Centrum Prewencji i Kontroli Chorób donosi, że po zastosowaniu szczepionek zapadalność na choroby zakaźne wieku dziecięcego udało się zmniejszyć z 89 proc. do 100 proc. Zapadalność na błonicę przed stosowaniem szczepionek wynosiła 176 tys. zachorowań, po stosowaniu szczepionek, w badaniu z 2006 r., spadła do zera. Liczba przypadków odry spadła z 503 tys. do 55; świnki ze 152 tys. do 6,5 tys.; poliomyelitis (choroby Heinego-Medina) z 16 tys. do zera, różyczki z 47,7 tys. do 11 tys., tężca z 1,3 tys. do 41 przypadków.

Podobne doświadczenia mamy w Polsce. Starsi pamiętają, że w pierwszych dwóch dekadach po II wojnie światowej zgony dzieci nie należały do rzadkości. W latach 50. ubiegłego wieku statystycznie co drugie dziecko umierało z powodu chorób zakaźnych.

 

Dobrodziejstwo czy zagrożenie?

Od czterech lat rośnie jednak liczba rodziców odmawiających szczepienia swoich dzieci. Jak podaje raport NIK, w 2011 r. odmowa szczepienia dotyczyła prawie 4,7 tys. osób, w 2012 było to 5,3 tys. osób, w 2013 – 7,2 tys., w 2014 – już 12,3 tys. osób. Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia w 2016 r. liczba ta wzrosła do 23 tys.! Najczęściej rodzice kierują się obawą przed powikłaniami albo zasadą, że nie należy ingerować w system immunologiczny.

Obawy mają rodzice dzieci, u których występują zaburzenia neurologiczne. – Wzrasta liczba dziecięcych pacjentów z niepełnosprawnością manualną, problemem z koordynacją ruchową, słuchową, późnym rozwojem mowy. Wcześniej w podręcznikach były to względne przeciwwskazania do szczepień – mówi dr Ewa Piesiewicz, pediatra i psychiatra dziecięcy.

Profesor Andrzej Radzikowski, pediatra i wakcynolog [specjalista z dziedziny medycyny zajmującej się szczepieniami ochronnymi – przyp. red.] z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji „Szczepienia – między nauką a ideologią” mówił, że według opinii neurologów obecnie tylko postępujące choroby neurologiczne, jak np. padaczka, są przeciwskazaniem do szczepienia.

– Moje dziecko po szczepieniu MMR Vaxpo dostało ciężkiego odczynu poszczepiennego – mówi mama 2,5-letniego dziś chłopca z Warszawy (personalia znane redakcji). – Szczepienie wykonywane było w przychodni. Dziecko zaczęło mieć kłopoty z oddychaniem, straciło przytomność. Pogotowie przewiozło je do szpitala. Po opuszczeniu szpitala poszliśmy poinformować o tym lekarza kwalifikującego nas do szczepienia. Lekarz zgłosił przypadek do sanepidu jako poważny. Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy okazało się, że sanepid, nie informując nas, zmienił na niższą kwalifikację powikłania. Jesteśmy w trackie diagnozowania dziecka, badania neurologiczne wykazują nieprawidłowości.

Wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) może być następstwem wadliwości szczepionki (powstałym w trakcie produkcji lub podczas transportu i przechowywania), nieprawidłową kwalifikacją do szczepienia wykonaną przez lekarza, nieprawidłowo pod względem technicznym wykonanego szczepienia, np. bez zachowania zasad aseptyki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter