18 września
wtorek
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczątki koptyjskich męczenników spoczną w Egipcie

Ocena: 0
262

– Szczątki 21 koptyjskich męczenników, zamordowanych w 2015 r. przez islamistów w Libii, spoczną w Egipcie – zapowiedział rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie.

fot. Foter, Foter.com

Ks. Rafic Greiche oświadczył też, że odnalezienie ich ciał 7 października jest „wielką ulgą i pocieszeniem” dla ich rodzin, potwierdza też prawdziwość samego faktu ich zamordowania, gdyż członkowie Bractwa Muzułmańskiego sugerowali, że film z ich ścięcia może być zmanipulowany.

Egipscy pracownicy zostali zabici, bo nie chcieli wyrzec się chrześcijaństwa i przejść na islam. Ich ciała wrzucono do wspólnego dołu w okolicach Syrty. Głowy są odcięte od korpusów ubranych w pomarańczowe kombinezony, ręce zaś związane z tyłu plastikowym sznurem.

Według informacji agencji AsiaNews, szczątki męczenników przewieziono już do Misraty, gdzie ich badaniem zajęli się lekarze sądowi.

Odnalezienie grobu męczenników zbiegło się z zakończeniem budowy kościoła pod ich wezwaniem w wiosce Aour, z której pochodziło 13 spośród 21 zmordowanych koptów. – Kościół jest gotowy na przyjęcie swoich męczenników – oświadczył tamtejszy duchowny, ks. Makar Issa.

Jednak według ks. Greiche’a, sprowadzenie szczątków nie będzie proste. – Rodziny chcą jak najszybciej odzyskać ciała, by je pochować, ale nie znamy precyzyjnego terminu. Rząd [egipski] podejmuje działania w celu ich powrotu do ojczyzny, ale sytuacja w Libii jest krytyczna i trudno jest przygotować operację ich odzyskania – stwierdził rzecznik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI