9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szare Szeregi w nowej odsłonie

Ocena: 0
2328

Podczas obchodów 99. rocznicy Cudu nad Wisłą w Rembertowie grupa historyczno-edukacyjna „Szare Szeregi” wystąpiła dwa razy.

fot. Rafał Laszuk / Idziemy

Najpierw 11 sierpnia przed katedrą św. Floriana przygotowała grę miejską „Zostań ochotnikiem 236. Pułku Piechoty”, w ramach której działał punkt rekrutacyjny i medyczny, wojskowy tor sprawnościowy, były pokazy musztry. Gra cieszyła się wielkim powodzeniem wśród warszawiaków.

Z kolei w Rembertowie grupa dokonała uroczystego przemarszu szlakiem 236. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Szefem grupy jest Zbigniew Rowiński, w działalność „Szeregów” zaangażowany wraz z żoną Agnieszką i trójką dzieci.

Właśnie odebrali części do kolejnego rekonstruowanego samochodu „Pocztylion Chevrolet 157”, który w czasach II Rzeczpospolitej był składany na warszawskiej Woli. Ciężarówka ma spełniać rolę kina, gdzie będzie można oglądać filmy historyczne. Podobnych projektów zrealizowano już sześć, kolejne trzy są w trakcie realizacji. Wykorzystywane podczas żywych lekcji historii, kultywują polską pamięć wojenną. Mundury z kolei nie ograniczają się do tradycji jednej grupy historycznej czy konkretnego oddziału. Wykorzystywane przy okazji rocznic różnych wydarzeń nawiązują do ich historii.

– Wspominamy wszystko, co „dla ojczyzny ratowania” robili młodzi ludzie od 1900 r. do 1956 r. Są to działania takich organizacji jak „Sokół”, „Strzelec”, „Zarzewie”, związane z kształtowaniem, edukacją i wychowaniem. Także czas Legionów Piłsudskiego, Orlęta Lwowskie i Orlęta Przemyskie, wydarzenia związane z obroną granic wschodnich i konspiracją podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej, zwłaszcza Powstanie Warszawskie i czas Szarych Szeregów – wylicza Zbigniew Rowiński.

W działalność jest zaangażowanych ok. stu osób podzielonych na „Bojowe Szkoły”, „Grupy Szturmowe” i grupę tworzoną przez najmłodszych harcerzy „Zawiszaków”. W ramach edukacji historycznej odbywają się regularne cotygodniowe spotkania przy kościele oo. jezuitów na Starówce, od roku także św. Anny w Piasecznie. Na spotkania zapraszani są kombatanci dzielący się swoim świadectwem z młodymi.

– Grupa powstała, by uczyć historii, dlatego brak jej znajomości nie powinien stanowić dla młodych żadnej przeszkody – mówi Zbigniew Rowiński.

W ramach działalności edukacyjnej organizowane są liczne obozy i zimowiska. – Na obozie przez szesnaście dni mieszkamy w lesie, budujemy szałasy, przeprawiamy się przez rzeki, zdobywając sprawności i stopnie drużynowe. W tym roku byliśmy na Białorusi. Skłoniła nas do tego nadchodząca 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i wydarzenia związane z obroną Twierdzy Brzeskiej – podaje szef grupy.

– Krzewienie pamięci o polskich bohaterach buduje poczucie tożsamości narodowej – podkreśla – to ona decyduje o przywiązaniu do Polski i uwrażliwia na jej losy.

Stowarzyszenie historyczno-edukacyjne „Szare Szeregi” wychodzi naprzeciw współczesnym zagrożeniom, zwłaszcza ideologicznym, przygotowując młode pokolenie Polaków do niełatwej debaty. Nawiązanie kontaktu z grupą jest możliwe dzięki stronie internetowej zawiszacy.pl oraz na profilu facebookowym, gdzie dostępne są relacje z dotychczasowych uroczystości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter