19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szare Szeregi w nowej odsłonie

Ocena: 0
530

Podczas obchodów 99. rocznicy Cudu nad Wisłą w Rembertowie grupa historyczno-edukacyjna „Szare Szeregi” wystąpiła dwa razy.

fot. Rafał Laszuk / Idziemy

Najpierw 11 sierpnia przed katedrą św. Floriana przygotowała grę miejską „Zostań ochotnikiem 236. Pułku Piechoty”, w ramach której działał punkt rekrutacyjny i medyczny, wojskowy tor sprawnościowy, były pokazy musztry. Gra cieszyła się wielkim powodzeniem wśród warszawiaków.

Z kolei w Rembertowie grupa dokonała uroczystego przemarszu szlakiem 236. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Szefem grupy jest Zbigniew Rowiński, w działalność „Szeregów” zaangażowany wraz z żoną Agnieszką i trójką dzieci.

Właśnie odebrali części do kolejnego rekonstruowanego samochodu „Pocztylion Chevrolet 157”, który w czasach II Rzeczpospolitej był składany na warszawskiej Woli. Ciężarówka ma spełniać rolę kina, gdzie będzie można oglądać filmy historyczne. Podobnych projektów zrealizowano już sześć, kolejne trzy są w trakcie realizacji. Wykorzystywane podczas żywych lekcji historii, kultywują polską pamięć wojenną. Mundury z kolei nie ograniczają się do tradycji jednej grupy historycznej czy konkretnego oddziału. Wykorzystywane przy okazji rocznic różnych wydarzeń nawiązują do ich historii.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -