19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szampańska bez szampana

Ocena: 0
5392
– Pamiętam ubiegłoroczny bal charytatywny w Wyszkowie – mówi Wodzirej Arek. – Było 500 osób, niektórzy w tym celu pokonali 600 km. Wielka sala OSiR była pięknie wystrojona, gości obsługiwało ok. 100 wolontariuszy. Bal rozpoczął biskup diecezji łomżyńskiej, prestiżu imprezie dodała także obecność prezydenta Wyszkowa. Impreza trwała od godz. 20 do 5 rano – pod koniec wciąż bawiło się 90 proc. uczestników!


Trzeźwość i frak

Jeśli zabawa na trzeźwo, to tylko z wodzirejem. – Na Warsztatach Wodzirejów uczymy się, że dobra impreza to impreza prowadzona z kulturą, od stroju zaczynając – mówi Arkadiusz Sałek. – Zawsze występuję w cylindrze i fraku, mam kilka koszul na zmianę. Proponuję sympatyczne zabawy, układy taneczne, troszczę się o to, by w repertuarze znalazła się muzyka, do której zatańczy i 20-latek, i 60-latek.

W szlifowaniu kunsztu wodzirejskiego niezbędne są wspomniane Warsztaty Wodzirejów nastawione na przygotowywanie imprez bez alkoholu. – Kilkudniowe warsztaty każdego dnia rozpoczynają się Mszą Świętą. Odbywają się najczęściej w Wielkim Poście – inauguruje je wtedy Droga Krzyżowa – i w Adwencie – zawsze wtedy jest opłatek i stół wigilijny. Jeździmy tam nie tylko szlifować warsztat – to także forma rekolekcji dla naszego środowiska i naszych rodzin, z którymi przyjeżdżamy. Można je też traktować jako alternatywę dla znanych z korporacji wyjazdów integracyjnych – bez rodzin, za to z alkoholem.

Podczas warsztatów odbywają się wykłady pozwalające podciągnąć umiejętności techniczne czy taneczne, emisję głosu; zawsze towarzyszy im też konkurs talentów połączony z wyborem wodzireja roku. – Najważniejsze jednak odbywa się w kuluarach – podkreśla Wodzirej Arek. – Nie patrzymy na siebie jak na konkurencję, przeciwnie: czerpiemy ze swoich doświadczeń, polecamy się nawzajem klientom i tak roznosi się wieść o wartościowych imprezach. Wodzireje często dają rabaty na imprezy bezalkoholowe, choć przygotowanie i prowadzenie wymaga od nich więcej wysiłku. Chcą w ten sposób je popularyzować.

Coraz częstsze są wesela bez alkoholu
– młodym zależy, by procenty nie popsuły zabawy

– Uważam, że imprezy opierające się głównie na alkoholu nie powinny być nazywane balami – twierdzi Ewelina Steczkowska. – Na balu chodzi przede wszystkim o spotkanie z drugim człowiekiem, dobre zabawy integracyjne i tańce do białego rana. Taka impreza nie ma szans wymknąć się spod kontroli ani prowadzącemu, ani uczestnikom.

Wesele, sylwester czy bal karnawałowy na trzeźwo mogą być też elementem ewangelizacji i upowszechniania kultury. – Na standardowym weselu nierzadko zabawa sprowadza się do picia alkoholu z bucika. Frak i trzeźwość pokazują, jak mamy się bawić. Ludzie odbierają to z szacunkiem i „kupują” taką zabawę. Ważne jest jednak, by byli uprzedzeni o bezalkoholowym charakterze imprezy – wtedy mogą się do niej odpowiednio nastroić. Coraz częstsze są wesela bez alkoholu – młodym zależy na tym, by procenty nie popsuły zabawy i na tym, by pamiętać każdą chwilę tej ważnej uroczystości. Często spotykają się z oporem rodziny, dla której brak alkoholu to objaw niegościnności, ale gdy pokażą, że nie jest on potrzebny do świetnej zabawy, zyskują jej przychylność.

Wodzirej Arek mówi, że po każdej imprezie bezalkoholowej ludzie wychodzą uśmiechnięci; nie ma żon czekających niecierpliwie na mężów, którzy „dopijają” zdrowie kompanów. – Ludzie ustawiają się w kolejce do mnie i orkiestry, żeby podziękować za zabawę. Na imprezach alkoholowych wodzirej zauważany jest zwykle tylko tak, że proponuje mu się „kielicha”. A ja mam zasadę, że prowadząc imprezę, nigdy nie piję. Mam kilka filmików, które sam nakręciłem podczas imprez bezalkoholowych – to dla mnie budująca pamiątka.


***
Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej wodzireja Arka:
www.wodzirej-arek.pl


Monika Odrobińska
Idziemy nr 5 (437), 2 lutego 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter