23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szampańska bez szampana

Ocena: 0
5396
Organizatorzy balów bezalkoholowych przyznają, że ich prowadzenie jest o wiele trudniejsze niż w przypadku imprez zakrapianych. Tu nie można mieć podejścia „jakoś to będzie”. – Można się bawić bez alkoholu, ale jakie to ryzykowne – powiedział pijaczek do kolegi, obserwując skoki bungee. Ten filmik na YouTubie odzwierciedla podejście do imprez bezalkoholowych nadal sporej części społeczeństwa. Ktoś nie pije? Może ma problem z alkoholem – myśli wielu.

– W tym roku już po raz trzeci tańczyłem całą noc na bezalkoholowych Jędrzejkach – mówi Jarek Biernacki. – Była dobra muzyka, dużo świetnych ludzi, którzy się rewelacyjnie bawili. Nie było za to nachalnych sąsiadów „od kielicha”. Czas zleciał szybko i miło, rano obudziłem się bez bólu głowy, i co więcej: pamiętałem tę fajną dziewczynę, którą poznałem, pamiętałem, o czym rozmawialiśmy, niczego się nie wstydzę. Po imprezach alkoholowych ludzie często ich jakość sprowadzają do ilości wypitego alkoholu, a o zabawie nic więcej nie potrafią powiedzieć.


Poloneza czas zacząć

Organizatorzy balów bezalkoholowych przyznają, że ich prowadzenie jest o wiele trudniejsze niż w przypadku imprez zakrapianych. – Tu nie można mieć podejścia „jakoś to będzie, bo za parę godzin i tak nikt nic nie będzie pamiętał”. Muszę mieć zaplanowaną każdą godzinę: kiedy będzie podawany posiłek, jaka odbędzie się zabawa czy konkurs – przyznaje nasza redakcyjna koleżanka Ewelina Steczkowska, która od czterech lat prowadzi bale żoliborskie. – Za to o każdej porze na imprezie bezalkoholowej można przeprowadzić dowolną zabawę i ona zawsze wyjdzie: ludzie nie pogubią się w układzie choreograficznym, zrozumieją zasady zabawy – dopowiada Arkadiusz Sałek, znany jako Wodzirej Arek.

Imprezy bezalkoholowe wymagają przygotowania merytorycznego oraz technicznego. – Przygotowanie merytoryczne to odpowiednio dopasowane zabawy, zachowanie, ubiór, styl prowadzenia imprezy – mówi Wodzirej Arek. – Przygotowanie techniczne z kolei obejmuje dodatkowe atrakcje, które zajmą czas. Dobrą zabawę gwarantują zawsze zabawy z chustą animacyjną; ostatnim hitem jest budka fotograficzna – np. na weselach goście mogą wdziać fikuśny strój i robić sobie w nim zdjęcia. Popularne ostatnio jest też malowanie obrazu dla pary młodej – każdy może podejść do sztalugi i przygotować dla młodych malarską niespodziankę. Zawsze też sprawdza się zabawa „Czerwony Kapturek” – tylko trzeźwi nadążą za jej zasadami! Wodzirej musi wyczuwać, na co ochotę mają bawiący się.

I Ewelina, i Arkadiusz potwierdzają, że ludzi przyciąga dobra jakość imprezy, a to oznacza… rozpoczęcie polonezem, który przechodzi w walczyk zapoznawczy. – Świetną zabawą na rozgrzewkę jest pozowanie do wspólnego zdjęcia – goście przybierają pozy pod dyktando wodzireja – mówi Wodzirej Arek. W imprezie bezalkoholowej nie ma przerywników na zasadzie „a teraz idziemy na jednego”. Chodzi o to, żeby goście nie zatęsknili za alkoholem. Jeśli piosenki biesiadne, to bez zwrotek o alkoholu. Młodzi jako atrakcję wesela proponują często pokaz zdjęć: od dzieciństwa po czas, kiedy się poznali. – Na jednym weselu młodzi przygotowali śpiewniki i wszyscy śpiewali „Głęboką studzienkę” z imionami pary młodej – to mogło przejść tylko w trzeźwym towarzystwie – wspomina Arkadiusz Sałek.

– Pana Boga można chwalić także tańcem, zwłaszcza tańcem chrześcijańskim; nie wyobrażam sobie, że można to robić pod wpływem alkoholu – mówi Weronika Opolska, która bawiła się na tegorocznych Jędrzejkach. Zabawa ta jest nie tylko alternatywą dla lania wosku; są na niej zawsze dwa, trzy świadectwa, które niezmiennie poruszają uczestników. Czasem ktoś spontanicznie zaproponuje modlitwę w środku zabawy. O popularności tej imprezy świadczy fakt, że w tegorocznej – piątej już – edycji trzeba było zorganizować dwie sale, a i tak biletów zabrakło dla wszystkich chętnych. W sumie bawiło się 700 osób!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter