20 stycznia
czwartek
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Syria potrzebuje pomocy

Ocena: 4.5
340

Kard. Mario Zenari wzywa społeczność międzynarodową do pilnego udzielenia wsparcia finansowego Syrii. „Ta pomoc jest konieczna, aby odbudować szpitale, domy i fabryki oraz ożywić gospodarkę, ponieważ większa część ludności żyje poniżej granicy ubóstwa” – zauważył nuncjusz apostolski w tym kraju podczas konferencji online zorganizowanej przez Caritas Internationalis.

fot.EPA/YOUSSEF BADAWI

Według szacunków ONZ nawet 90 proc. mieszkańców Syrii żyje w skrajnej nędzy. „Bomby i pociski nie spadają już na Syrię, jednak wybuchła tam teraz bomba jeszcze straszliwsza – ubóstwo” – powiedział kard. Zenari. Zauważył, że proces pokojowy utknął w martwym punkcie, a 10 lat po wojnie domowej odbudowa zrujnowanej gospodarki nawet się nie rozpoczęła. „Jak długo jeszcze Syryjczycy muszą czekać? Wielu z nich straciło już nadzieję na jakąkolwiek przyszłość tego kraju” – mówił purpurat.

Zaznaczył, że funt syryjski stracił na wartości w stosunku do dolara, a ceny żywności znacznie wzrosły. Syryjczyków nie stać na podstawowe produkty pozwalające na przeżycie. „Przed piekarniami ustawiają się długie kolejki, a ludzie kupują zaledwie małe porcje chleba, bo na więcej ich nie stać. W całym kraju brakuje paliwa. Jest to smutny rezultat dziesięciu lat wojny, korupcji i sankcji” – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii. Sytuację do tego stopnia pogarsza kryzys libański i pandemia Covid-19, że Syryjczycy określają te trudne czasy jako „wojnę ekonomiczną, gorszą niż ta z poprzednich lat”. Purpurat podziękował organizacjom humanitarnym działającym w Syrii, w tym Caritas Syria za ich pracę i wezwał do lepszej koordynacji między instytucjami chrześcijańskimi. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o rozważenie pomocy długoterminowej, ponieważ według ekspertów Syria, aby się odrodzić potrzebuje setek miliardów dolarów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. św. Fabiana, papieża i męczennika/ wsp. św. Sebastiana, męczennika
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter