18 września
środa
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Syn Kościoła i Polski

Ocena: 0
541

Minęła 80. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego, wybitnego Polaka, działacza narodowego i społecznego, przywódcy III Powstania Śląskiego, więźnia Twierdzy Brzeskiej.

Fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego / Domena publiczna

Pogrzeb Wojciecha Korfantego w Katowicach

Urodził się w śląskiej rodzinie górniczej 20 kwietnia 1873 r. w Sadzawce – miejscowości, która obecnie jest częścią Siemianowic Śląskich. Na kilka miesięcy przed maturą został usunięty z niemieckiego Gimnazjum Królewskiego za manifestowanie swojej polskości – chodziło o krytykę Otto Bismarcka oraz założenie koła samokształceniowego, na którym studiowano polską literaturę i kulturę. Chłopiec skończył więc gimnazjum eksternistycznie i po maturze zapisał się na studia politechniczne w Charlottenburgu pod Berlinem. Rok później przeniósł się na Królewski Uniwersytet we Wrocławiu, gdzie studiował filozofię i prawo. Po dwuletniej przerwie studia dokończył na uniwersytecie w Berlinie, gdzie uzyskał absolutorium.

W 1898 r. Korfanty po raz pierwszy przyjechał do Warszawy, gdzie 24 grudnia wziął udział w odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza. Spotkał się wtedy z Romanem Dmowskim, późniejszym przywódcą Narodowej Demokracji.

Już jako młody, dwudziestokilkuletni człowiek Korfanty wiele podróżował. Był w Rosji, Austrii, Niemczech, Francji i Holandii, gdzie poznawał ówczesne prądy ideowo-społeczne. W latach 1901-1908 angażował się w działalność Ligi Narodowej, której celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Współpracował wtedy z Romanem Dmowskim, nie akceptując jednak prorosyjskiej postawy Dmowskiego, odszedł z Ligi. W 1901 r. – wraz z Janem Jakubem Kowalczykiem – założył dziennik informacyjno-polityczny „Górnoślązak”, którego był redaktorem naczelnym do 1905 r. W 1902 r. brał udział w reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -