26 stycznia
środa
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętujmy, ale cała praca przed nami! - reakcje po wyroku TK ws. aborcji eugenicznej

Ocena: 0
529

Nie milkną głosy radosci i uznania dla Trybunału Konstytucyjnego po uznaniu niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego w Polsce zabijanie dzieci nienarodzonych na podst. tzw. przesłanki eugenicznej. Teraz jednak nie może zabraknąć systemowej pomocy rodzinom, w których dzieci niepełnosprawne się urodzą!

Fot. xhz

Po sześćdziesięciu latach wreszcie zwycięstwo, tego pragnął Ojciec Święty Jan Paweł II; jestem bardzo szczęśliwa, że tego dożyłam

- napisała w oświadczeniu dla PAP prof. Wanda Półtawska - lekarz psychiatra, więźniarka Ravensbrueck i przyjaciółka papieża, komentując orzeczenie TK. Zaznaczyła, że prawo do życia jest prawem naturalnym.

Na zdrowy rozum nie wolno zabijać - do tego nie potrzeba Trybunału. Normy etyczne nie podlegają głosowaniu, ale Bogu

- podkreśliła. W podobnym tonie wypowiedzieli się takze hierarchowie Kościoła w Polsce, m.in. abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski.

+++++

Nadszedł w końcu ten dzień! Koszmar eugeniki w Polsce nie tylko się skończył, ale jest niezgodny z Konstytucją!

– zaczyna swój komentarz po dzisiejszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego Jakub Bałtroszewicz, prezes krakowski Fundacji JEDEN Z NAS i stojący na czele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny, nie kryjąc, że ze wzruszeniem i radością przyjął decyzję sędziów TK.

Tak strasznie żałuję, że nie dożył tej chwili św. Jan Paweł II, ale wiem, że to największy prezent, który mógł otrzymać od swojej ojczyzny w dniu swojego święta

– mówi i dodaje, że w tej chwili myśli też o śp. inżynierze Antonim Ziębie, od którego wiele nauczył się, kiedy stawiał pierwsze kroki w środowisku pro-life.

Ten historyczny moment jest tak wielkim uczuciem ulgi, dumy, nadziei. To jest czas świętowania

– mówi podkreślając, niekonstytucyjność aborcji eugenicznej oznacza nie tylko praktyczny koniec aborcji w Polsce, ale co więcej – likwidację tzw. wahadła, którym od lat straszono obrońców życia, gdy domagali się zmian. Zakazu eugeniki nie można będzie znieść już ustawą, potrzebna byłaby zmiana konstytucji. Przyznaje jednak od razu:

To nie koniec pracy, to jest dopiero jej początek!

Bałtroszewicz i zwraca uwagę, że teraz, kiedy prawo broni życia, zarówno państwo, jak i instytucje społeczeństwa obywatelskiego natychmiast muszę szukać i wdrażać rozwiązania systemowe i pomocowe, żeby żadne narodzone dziecko – a w szczególności to chore czy niepełnosprawne - nigdy nie pozostało bez opieki i wsparcia.

Potrzeba pieniędzy na rehabilitację i leczenie, pomocy psychologicznej, pracy na rzecz zmiany mentalności tych, którzy to życie uważają za gorsze

– mówi prezes Fundacji JEDEN Z NAS podkreślając konieczność wsparcia rodzin, które wychowują chore i niepełnosprawne dzieci.

Teraz dopiero zaczyna się budowanie cywilizacji życia. Jeżeli ktoś myśli, że 22 października ją zbudowaliśmy i czas na odpoczynek, to się myli

– podkreśla Bałtroszewicz.

Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny uważa, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest historyczna, ale to czy będzie trwała, zależy od tego, co państwo i m.in. organizacje pro-life będą w tej sprawie robić. - Oskarżenie, że przejmujemy się dzieckiem tylko, gdy jest pod sercem matki, które zawsze uważaliśmy za krzywdzące, może stać się naszą hańbą – mówi Bałtroszewicz i podkreśla, że właśnie teraz jest czas by pokazać, że każde życie jest ważne.

Każde życie zasługuje na szansę, na miłość. A miarą człowieczeństwa jest to, jak traktujemy najsłabszych, chorych czy niepełnosprawnych członków naszego społeczeństwa

– dodaje.

Świętujmy, ale cała praca przed nami

– kończy swój komentarz po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny.

+++++

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Czwartek, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Pan Bóg da Jemu tron ojca, Dawida
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 21-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter