23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Swego nie znacie

Ocena: 0
12044
Niewielu wie, kim jest prof. Hilary Koprowski, choć miliony ludzi na świecie są szczepione wynalezioną przez niego szczepionką.
Prof. Hilary Koprowski

Kiedy był chłopcem, jego rodzice kupili w Celestynowie willę na letni wypoczynek. Stała jeszcze kilka lat temu. Została zbudowana przez Stanisława Portycha – nie wiadomo dokładnie, kiedy – i sprzedana w 1927 r. rodzinie Koprowskich. Matka Sonia była znanym warszawskim stomatologiem, a ojciec Paweł właścicielem firmy. Ich syn Hilary stał się światowej klasy naukowcem. Teraz Stowarzyszenie „Koprówka” dąży do odbudowy posiadłości i uhonorowania uczonego.


POLSKI PASTEUR

Hilary Koprowski urodził się w 1916 r. w Warszawie. Po maturze w sławnym Gimnazjum im. Mikołaja Reja studiował na wydziale lekarskim Uniwersytetu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jako świeżo upieczony absolwent wyjechał w 1939 r. do Włoch, a w 1940 r. do Brazylii, by tam w Fundacji Rockefellera rozpocząć badania nad żółtą febrą. Cztery lata później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś.

– Profesor Koprowski jest niezwykle pracowity, a ze względu na geniusz w dziedzinie nauk ścisłych i talent organizatorski pracował nie tylko naukowo, ale także doprowadził wiele instytucji do stanu świetności – podkreśla dr Bogusława Filipowicz, sekretarz Stowarzyszenia „Koprówka”.

Prezydent Lech Kaczyński w liście na 90. rocznicę urodzin prof. Koprowskiego napisał: „Osiągnięcia w dziedzinie wirusologii i immunologii, znaczone setkami publikacji naukowych, doktoratami honoris causa i prestiżowymi nagrodami, stawiają Pana w rzędzie najwybitniejszych współczesnych biologów na świecie. Choć większość Pańskiego życia upłynęła na emigracji, dawał Pan wyraz swojemu przywiązaniu do Ojczyzny. Dowodem tego było zapraszanie polskich badaczy i naukowców do odbycia praktyk i staży w kierowanych przez Pana instytucjach. Z myślą o rodakach stworzył Pan także fundację wspierającą polsko-amerykańską współpracę naukową”.

– To właśnie prof. Hilary Koprowski ma na koncie wiele odkryć z dziedziny mikrobiologii. Ale jego największym sukcesem, tym co przyniosło zdrowie milionom dzieci na całym świecie, jest szczepionka przeciwko wirusowi polio, który wywołuje chorobę Heinego-Medina – wyjaśnia dr Filipowicz. – Jest także twórcą szczepionki przeciwko wściekliźnie. Za swoje odkrycia jest kandydatem do Nagrody Nobla.

Hilary Koprowski w trudnych czasach powojennych ofiarował Polsce 9 mln szczepionek, zabezpieczył je, aby trafiły do osób, które ich potrzebowały. Czym są szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina, nie trzeba nawet mówić. Dzięki nim zapadalność na tę chorobę zmniejszyła z kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset w skali roku.


TU BYŁA KOPRÓWKA


Słynny profesor często powracał i powraca myślami do Celestynowa. Pisał o tym także w swoich wspomnieniach. „Bardzo ważnym miejscem w czasach mego dzieciństwa była kilkuhektarowa posiadłość rodziców w Celestynowie pod Warszawą. Staw, kort tenisowy, ogród owocowy, warzywny, pola zbożowe. Było tak przyjemnie spędzać tam prawie każde wakacje. Rodzice zaprosili wszystkich kolegów od Reja na pomaturalną biesiadę do Celestynowa” – zanotował. Owo przyjęcie odbyło się w 1934 r., gdy Hilary miał 18 lat.

Koprówka, bo tak popularnie mieszkańcy Celestynowa nazywają willę rodziny Koprowskich, przechodziła od czasów II wojny światowej zmienne koleje losu. W czasie okupacji zajęły ją oddziały Kałmuków służących w specjalnych oddziałach Hitlera. Wraz z nastaniem komunizmu posiadłość została skonfiskowana i przekazana na cele oświatowe. Potem, kiedy dom przestał służyć jako dom dla nauczycieli oraz internat, zaczął popadać w ruinę. Aż w 2004 r. willa została rozebrana. Jedyne miejsce, z prawie stuletnią tradycją, które było naznaczone obecnością prof. Koprowskiego, przestało istnieć. Stowarzyszenie „Koprówka” postanowiło to zmienić.

– Poprzez tę nazwę nawiązujemy do nazwiska prof. Hilarego Koprowskiego i do posiadłości rodziny Koprowskich – mówi Bogusława Filipowicz. – Nasze stowarzyszenie formalnie rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2011 r., choć grupa kilku osób spotykała się już od 2008 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter