29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Superzabójcy w natarciu

Ocena: 4.975
4167

Antybiotyki miały być największym odkryciem XX w. Ich triumfalny pochód przez świat rozpoczął się w 1928 r. od odkrycia penicyliny przez Aleksandra Fleminga. Jego uhonorowana Noblem praca ocaliła miliony ludzkich istnień. A naukowcy zaczęli tworzyć kolejne walczące z bakteriami substancje, dzięki którym ludzkość pokonała choroby zakaźne. Problem w tym, że z czasem substancje te stały się tanie i łatwo dostępne, a lekarze coraz chętniej przepisywali je nawet na schorzenia, które antybiotykoterapii nie wymagały.

Równie wielką sympatią do antybiotyków zapałali hodowcy i weterynarze. Już pod koniec lat 40. antybiotyki zaczęto podawać – początkowo głównie w USA – nie tylko hodowanym kurom, kurczakom czy świniom. Antybiotykami karmione były też ryby i skorupiaki. Wraz z nimi antybiotyki trafiały na nasze stoły. Hodowcy używali antybiotyków nie tylko, aby zwalczać choroby, ale też prewencyjnie. Wszystko dla pogoni za jeszcze większym zyskiem, mimo że już w 1965 r. raport brytyjskiego Centralnego Laboratorium Zdrowia Publicznego donosił, że niskie dawki penicyliny rutynowo dodawane do paszy dla zwierząt mogą przyczynić się do pojawienia się odporności na ampicylinę u ludzi. Mimo to ilość antybiotyków używanych w gospodarce bardzo szybko rosła.

Antybiotykami karmi się dzisiaj
nawet ryby hodowlane i skorupiaki.

Pierwsze otrzeźwienie przyszło wraz z odkryciem superbakterii – odpornych na antybiotyki. Dziś problem dostrzegli także politycy, bo bakterie, które bez przeszkód mogą podróżować z jednego końca globu na drugi, to zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla dobrobytu całej ludzkości, i to takie, które może przekreślić wieki rozwoju. Większa ilość zakażeń bakteriami lekoopornymi oznacza większą śmiertelność i coraz wyższe koszty leczenia. Problemem mogą stać się nawet najprostsze zabiegi chirurgiczne. Dlatego dziś nad przepisami, które uniemożliwią stosowanie antybiotyków w produkcji żywności, pracuje Parlament Europejski.

 

Banalne mycie rąk

Problem jest poważny. Według Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiej Agencji Leków, w 2016 r. poziom antybiotyków w mięsie był najwyższy w historii, a statystyczny kilogram mięsa zawiera w sobie około 150 mg antybiotyków lub pozostałości leków. Dlatego najlepszą bronią w walce z bakteriami jest wiedza i mądre wybory, choćby robienie zakupów u zaufanych hodowców czy nienaciskanie na leczącego nas lekarza, by przepisał nam antybiotyk.

Jak podkreślają specjaliści, większość sezonowych infekcji, w których męczy nas katar, kaszel czy ból gardła, ale też większość biegunek – to wina wirusów. Aby tego typu infekcje wyleczyć, potrzeba czasu i odpoczynku. Antybiotyki nie tylko nie pomogą, ale jeszcze dodatkowo osłabią organizm, bo zniszczą mieszkające w nim dobroczynne drobnoustroje.

Świetnym orężem w walce z groźnymi bakteriami jest też banalne… mycie rąk. W ciągu doby dotykamy nimi setek przedmiotów i podajemy je ludziom, którzy mogą przenosić groźne bakterie. Jeśli potem weźmiemy w nie kanapkę lub cukierka, drobnoustroje z łatwością dostaną się do naszego organizmu. Dlatego warto pamiętać o myciu rąk nie tylko po skorzystaniu z toalety czy przed przygotowaniem posiłków, ale zawsze po powrocie do domu lub gdy przebywaliśmy w dużej grupie ludzi. Nie zwalczymy w ten sposób groźnych bakterii – to zadanie dla naukowców, którzy pracują nad nowymi antybiotykami – ale możemy uchronić się przed zakażeniem superzabójcą.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter