Tatarskie Centrum Kultury Islamu zostanie otwarte w sobotę, 13 maja w Suchowoli, gdzie osadnictwo tatarskie trwa od 222 lat. Otwarcie centrum związane jest z tą rocznicą, jak również z obchodami jubileuszu 620-lecia osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

– Suchowola wiąże się także z miejscem repatriacji polskich Tatarów z Białorusi. To także miejsce, w którym przed wojną żyła liczna społeczność żydowska, stanowiąca ok. 40 proc. mieszkańców Stąd pochodzą także imamowie tatarscy – wyjaśnia w rozmowie z KAI mufti Rzeczpospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz. Jak podkreśla, to kompleksowe centrum kultury, na które złoży się zarówno sala modlitwy, jak też czytelnia i przestrzeń wystawienniczo muzealna, ma także służyć budowaniu dialogu między religiami.
– To miejsce będzie służyło dialogowi międzyreligijnemu i kulturalnemu. Chcemy podkreślać znaczenie dialogu i wzajemnego poszanowania religii, kultury i każdej społeczności ze względu na jej pochodzenie i wyznanie – zapowiada Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Dodaje, że takie inicjatywy są już podejmowane przez społeczność muzułmańsko-tatarską na Podlasiu.
– Każdego roku w Bohonikach organizujemy modlitwę o pokój i sprawiedliwość, na którą zapraszamy przedstawicieli Kościoła katolickiego, prawosławnego, społeczność żydowską. To spotkania modlitewne i integracyjne, które służą temu, by poznać nawzajem swoją kulturę, religię i wspólnie modlić się o pokój i sprawiedliwość na świecie – mówi mufti Miśkiewicz. tegoroczna modlitwa odbędzie się 30 czerwca.
Społeczność muzułmańska w Polsce liczy ok. 40-45 tys. osób. Wspólnota tatarska liczy ok. 3-3,5 tys. członków, z czego ok. 1,7 tys. osób mieszkających na Podlasiu.