28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Suchowola: jutro otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu

Ocena: 0
505

Tatarskie Centrum Kultury Islamu zostanie otwarte w sobotę, 13 maja w Suchowoli, gdzie osadnictwo tatarskie trwa od 222 lat. Otwarcie centrum związane jest z tą rocznicą, jak również z obchodami jubileuszu 620-lecia osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Meczet w Bohonikach. Fot. Ania i Artur Nowaccy via Foter.com / CC BY-SA

– Suchowola wiąże się także z miejscem repatriacji polskich Tatarów z Białorusi. To także miejsce, w którym przed wojną żyła liczna społeczność żydowska, stanowiąca ok. 40 proc. mieszkańców Stąd pochodzą także imamowie tatarscy – wyjaśnia w rozmowie z KAI mufti Rzeczpospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz. Jak podkreśla, to kompleksowe centrum kultury, na które złoży się zarówno sala modlitwy, jak też czytelnia i przestrzeń wystawienniczo muzealna, ma także służyć budowaniu dialogu między religiami.

– To miejsce będzie służyło dialogowi międzyreligijnemu i kulturalnemu. Chcemy podkreślać znaczenie dialogu i wzajemnego poszanowania religii, kultury i każdej społeczności ze względu na jej pochodzenie i wyznanie – zapowiada Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Dodaje, że takie inicjatywy są już podejmowane przez społeczność muzułmańsko-tatarską na Podlasiu.

– Każdego roku w Bohonikach organizujemy modlitwę o pokój i sprawiedliwość, na którą zapraszamy przedstawicieli Kościoła katolickiego, prawosławnego, społeczność żydowską. To spotkania modlitewne i integracyjne, które służą temu, by poznać nawzajem swoją kulturę, religię i wspólnie modlić się o pokój i sprawiedliwość na świecie – mówi mufti Miśkiewicz. tegoroczna modlitwa odbędzie się 30 czerwca.

Społeczność muzułmańska w Polsce liczy ok. 40-45 tys. osób. Wspólnota tatarska liczy ok. 3-3,5 tys. członków, z czego ok. 1,7 tys. osób mieszkających na Podlasiu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter