18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Stwórzmy narodową koalicję na rzecz trzeźwości"

Ocena: 0
670

Stwórzmy wielką narodową koalicję ludzi dobrej woli walczącą o trzeźwość narodu, stwórzmy taką koalicję zanim będzie za późno - apelował w poniedziałek w Bydgoszczy bp Tadeusz Bronakowski. Dodał, że od nas zależy, czy Polska będzie wolna.

fot. Pixabay, CC0

Przewodniczący Zespołu Konferencji Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości wziął udział Kujawsko-Pomorskim Kongresie "Ku trzeźwości" w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

"Wszyscy znamy ten nałóg, który tak wiele nam zaszkodził w przeszłości, a który znowu dzisiaj zdaje się potęgować. Mówię więc do każdego i do każdej: nie niszcz siebie, nie wolno ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie. Kiedy więc degradujesz siebie przez nałóg, to równocześnie niszczysz drugich, szkodzisz swojej rodzinie, szkodzisz swoim dzieciom, osłabiasz społeczeństwo, które liczy na twoją trzeźwość, zwłaszcza przy pracy. Czas na nowe inicjatywy i działania. Każdego dnia musimy na nowo podejmować tę pracę" - powiedział bp Bronakowski.

Biskup podkreślił, że w przesłaniu Narodowego Kongresu Trzeźwości zawarto wymowne słowa, że jednym z przejawów miłości bliźniego jest troska o wychowanie w abstynencji młodego pokolenia oraz troska o skarb trzeźwości w odniesieniu do dorosłych. W dokumencie zaznaczono też, że integracja i współpraca ma szansę przyczynić się do powstania narodowej koalicji dobrej woli.

"Z całego serca proszę kochani. Stwórzmy wielką narodową koalicję ludzi dobrej woli walczącą o trzeźwość narodu, stwórzmy taką koalicję zanim będzie za późno. To na prawdę od nas zależy, czy Polska będzie wolna" - apelował hierarcha.

Bp Bronakowski zwrócił uwagę, że w przeżywanym roku jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości wiele myśli się o naszej indywidualnej i wspólnotowej wolności, która jest wielkim darem, ale i ogromnym zadaniem.

"W ostatnich latach straciliśmy czujność. Pozwoliliśmy rozprzestrzenić się wewnętrznym zagrożeniom dla wolności narodu, a jednym z nich, najgroźniejszym jest właśnie brak trzeźwości. To dlatego w wigilię 100-lecia odzyskania niepodległości we wrześniu 2017 r. Kościół zorganizował Narodowy Kongres Trzeźwości, powstał Narodowy Program Trzeźwości, który w 2018 r. trafia w ręce wszystkich zatroskanych o prawdziwą wolność Polaków. W roku jubileuszu powinniśmy na nowo zrozumieć, że wolność wymaga od nas codziennej troski i pracy, także troski o trzeźwość Polaków" - wskazał duchowny.

Przewodniczący zespołu Episkopatu zaznaczył, że wzorując się na św. Janie Pawle II Kościół wraz programem mówi, że nie ma wolności bez trzeźwości, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez trzeźwości.

"Niech ten program będzie naprawę mobilizacją dla wszystkich osób, środowisk i instytucji, które mogą i powinny troszczyć się o trzeźwość. Niech stanie się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Walka o duchową wolność toczy się każdego dnia. Nie możemy się od niej uchylać, jej zaniechać. Przypominając bohaterów walk o wolność, zwłaszcza we wrześniu, zarówno tych stojących na polach bitewnych, jak i poetów i kapłanów, nauczycieli wychowawców, polityków i działaczy społecznych musimy zrozumieć, że każdy na swój sposób powinien dzisiaj się zatroszczyć się o trzeźwość narodu" - przekonywał bp Bronakowski.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter