18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie Towarzystwa Przyjaciół KUL

Ocena: 5
409

Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powstało w 1922 r. Wtedy to o. Jacek Woroniecki OP, ówczesny rektor uniwersytetu, postanowił zebrać wszystkich, którym na sercu leżało dobro młodej katolickiej uczelni. Dzięki temu TP KUL stało się pełnoprawnym stowarzyszeniem i zaczęło pełnić funkcję mecenasa uniwersytetu.

Było ono pierwszą inicjatywą zmierzającą do zapewnienia uczelni systematycznego dopływu środków i – do czasu uzyskania przez KUL pełni praw państwowych – jedyną jego jednostką posiadającą pewny status prawny. Oprócz niesienia pomocy finansowej do jego misji od początku należało też szerzenie idei Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz kształtowanie postaw religijno-moralnych zgodnych z nauką Kościoła katolickiego.

 


HISTORIA

Projekt powołania stowarzyszenia wysunął założyciel i pierwszy rektor lubelskiej uczelni ks. Idzi Radziszewski w 1918 r., ale do utworzenia Towarzystwa doszło dzięki staraniom jego następcy, o. Jacka Woronieckiego, cztery lata później.

W latach 30. główną formą działania organizacji były koła członków wspierających, które miały za zadanie zbierać składki. Po wojnie zaczęły powstawać także oddziały terenowe. Inną formą aktywności stały się koła studenckie Towarzystwa tworzone przy uniwersytecie. Studenci wyjeżdżali w teren z pogadankami i wykładami na temat KUL i w ten sposób m.in. zapoznawali wiernych z uczelnią i jej trudną sytuacją materialną oraz werbowali nowych członków i studentów.

W 1959 r. władze PRL wycofały upoważnienie do działania większości zespołów terenowych pod pretekstem działalności pozastatutowej. Mimo stwierdzenia braku uchybień Towarzystwo musiało zlikwidować również komisje, delegatury i zespoły członkowskie na terenach, gdzie nie było oddziałów. Utrudniona stała się także działalność wydawnicza. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 16 grudnia 1981 r., wojewoda lubelski zawiesił działalność biura Zarządu Głównego w Lublinie i wszystkich oddziałów w kraju. Jednak ówczesnemu rektorowi KUL o. Mieczysławowi A. Krąpcowi OP udało się uzyskać uchylenie decyzji o zawieszeniu.

 


CZŁONKOWIE TP KUL

Członkami Towarzystwa Przyjaciół byli i są w większości absolwenci KUL. Na terenie Polski jest ich obecnie kilkadziesiąt tysięcy. Są wśród nich nauczyciele, przedsiębiorcy, działacze społeczni, naukowcy. Różni ich wiele – profesja, czas ukończenia studiów, miejsce zamieszkania. Łączy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Sami o sobie mówią, że czują się w obowiązku wspierać uniwersytet, że spłacają teraz dług uczelni, która ich wykształciła. Wspominają, że kiedyś wręcz wstydem było czegoś nie robić dla KUL-u, a tym bardziej dla Towarzystwa. To osoby, które nierzadko pochodziły z biednych rodzin i które dzięki wsparciu finansowemu TP kończyły studia. Pomoc, którą otrzymały, sprawiła, że zostały wychowane w duchu wdzięczności dla Kościoła.

 


OBECNIE

TP KUL angażuje się w organizowanie i przeprowadzanie zbiórek pieniężnych na terenie całej Polski. Organizacja wspiera uczelnię finansowo i nadal realizuje zadanie szerzenia idei uniwersytetów katolickich. Prowadzone są programy stypendialne dla studentów, działalność wydawnicza i kulturalna, tj. organizowanie koncertów, spotkań literackich, kongresów i konferencji naukowych, a także pielgrzymek. Towarzystwo bierze udział w projektach badawczych, prowadzi też działania zmierzające do integrowania absolwentów.

– Naszą największą troską są studenci. To oni są naszym bogactwem i dla nich staramy się być jak najbardziej pomocni – mówi Katarzyna Kusy z TP KUL.

W tym roku przypada stulecie działania organizacji. Z tej okazji studenci i przyjaciele z Lublina przyjechali w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II z pielgrzymką dziękczynną do Warszawy. Była ona dedykowana dwóm wielkim absolwentom: bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który był Wielkim Kanclerzem uczelni, oraz bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, który podyplomowo uczęszczał na zajęcia na KUL-u. Na wydarzeniu obecny był także rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski.

– Członkowie TP na całym świecie chętnie przyznają się do bycia absolwentami, bo uniwersytet jest środowiskiem, które emanuje dobrem i prawdą. To jednoczy ludzi. Nie musimy się kryć, chować, bo służymy prawdzie w miłości – powiedział dla „Idziemy”.

Szczegółowe informacje o tym, jak można wesprzeć Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego bądź zostać jego stałym członkiem, znajdują się na stronie organizacji: tpkul.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter