16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Studentki nauczą dzieci informatyki

Ocena: 0
1267

80 studentek informatyki będzie do końca września prowadzić warsztaty z IT dla uczniów szkół podstawowych w małych miejscowościach w ramach kampanii społecznej "IT fot SHE". Zainaugurowany w środę program obejmie łącznie ok. 1,5 tys. dzieci z całej Polski.

fot. Bruce Mars CC0

Celem cyklu warsztatów jest zwiększenie zainteresowania naukami technicznymi i ścisłymi wśród dzieci, jak również promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych. Uczestniczący w warsztatach uczniowie poznają m.in. podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą uczyć się budowania oraz programowania robotów. Zajęcia są bezpłatne, zaś młode informatyczki poprowadzą je w ramach wolontariatu.

"Uważamy, że z jednej strony warto wspierać talenty, a z drugiej strony też warto te talenty zachęcić do tego, żeby z kolei wspierały dalej, żeby dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem" - tłumaczyła podczas konferencji inaugurującej cykl warsztatów Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, organizatora akcji.

"Jest też dla nas ważne, że w roli nauczycieli, ekspertów, znawców tematyki technologicznej występują właśnie kobiety - dlatego, że w tych małych miejscowościach często takich wzorców brakuje" - podkreśliła Siwińska.

Warsztaty zostaną zorganizowane w małych miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Przygodzicach (woj. wielkopolskie), Jeżyczkach (woj. zachodniopomorskie), Górznie (woj. kujawsko-pomorskie) i w Chmielnie (woj. pomorskie).

"Zdecydowałam się pojechać na ten wolontariat ponieważ sama wiem, jak to jest: jak się spotka grupę osób, która pokaże, że jest łatwo, to naprawdę można w to uwierzyć" - mówiła podczas konferencji prasowej Iga Rygielska, wolontariuszka i studentka inżynierii obliczeniowej na Uniwersytecie Warszawskim, która sama pochodzi z miejscowości liczącej 3 tys. Wspominając swój udział w ubiegłorocznych warsztatach stwierdziła, że projekt uczynił informatykę dla uczniów "namacalną". "Po pierwsze, tworzyli takie rzeczy, które faktycznie coś robiły: np. sygnalizację świetlną lub własnego robota. Po drugie, chcieliśmy im pokazać, że my też jesteśmy z małych miejscowości, ale zobaczcie - to jest całkiem fajne, to jest całkiem proste i wy też możecie to zrobić" - mówiła.

Wolontariat jest częścią programu "IT for SHE", którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy, inspirowanie ich i angażowanie w promocję nauk technicznych i ścisłych. Jest to już druga edycja kampanii. Poprzednia została doceniona przez Komisję Europejską. Program otrzymał prestiżową nagrodę European Digital Skills Award 2017 w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet, pokonując przy tym 247 innych projektów z 27 krajów Unii Europejskiej.

Kampanię organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości, programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Projektor - wolontariat studencki" oraz Koalicją na rzecz Polskich Innowacji. Inicjatywę wspierają również partnerzy technologiczni: Citi, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, P&G, Samsung, Skriware.

W ramach inicjatywy "IT for SHE" pomiędzy 31 sierpnia i 3 września odbędzie się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn w IT Women in Tech Camp. Zwieńczeniem tegorocznej edycji programu będzie konferencja Women in Tech Summit 2018, która odbędzie się w dniach 27-28 listopada w Warszawie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to największe w Europie spotkanie dla kobiet działających w obszarze nowych technologii na różnych szczeblach kariery zawodowej: liderek, innowatorek oraz studentek kierunków informatycznych. W wydarzeniu weźmie udział tysiąc kobiet z Polski, Ukrainy, Białorusi i Centralnej Azji. Swój udział zapowiedziała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -