28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Studenci z Polski i Niemiec szukają wymarłych wiosek w Puszczy Piskiej

Ocena: 0
307

Grupa 20 studentów z Polski i Niemiec rozpoczyna w piątek w Puszczy Piskiej (warmińsko-mazurskie) porządkowanie cmentarzy wymarłych po II wojnie światowej wiosek. Uczestnicy projektu będą też próbowali odnaleźć ślady dawnych osad.

fot. Romek 12, wiki, CC BY-SA 3.0

"O tym, że wymarłe wsie są w Beskidach czy Bieszczadach, wiedza jest niemal powszechna. O wymarłych wioskach na Mazurach wie niewielu" - przyznał w rozmowie z PAP Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia "Sadyba", które wspólnie z olsztyńską Fundacją "Borussia" prowadzi projekt „Zaginione wioski Puszczy Piskiej”.

Kornelia Kurowska, prezes Borussii, dodała, że studenci będą odnajdywać ślady zapomnianych i zarośniętych cmentarzy wsi Wilki i Pogobie Przednie. "Uczestnicy projektu, zanim w piątek przyjechali do Puszczy Piskiej, spędzili kilka dni w Archiwum Państwowym w Olsztynie oraz archiwum w Berlinie szukając informacji o tych wsiach i ich mieszkańcach. Mamy nadzieję, że zdobyta w archiwach wiedza pomoże im na bardziej osobisty wymiar udziału w projekcie" - powiedziała PAP Kurowska.   

Wioski w Puszczy Piskiej, których będą poszukiwać młodzi ludzie przed II wojną światową zamieszkiwali Mazurzy. Gdy w 1945 roku nad okolice nadciągała Armia Czerwona mieszkańcy w popłochu uciekli zostawiając swoje domostwa. Część ludzi została zabita. Po wojnie nikt nie zasiedlił wsi Wilki i Pogobie Przednie. Dlatego domostwa i budynki gospodarcze zostały rozszabrowane i szybko popadły w ruinę, a cmentarze zarosły.

"Cmentarze mamy już zlokalizowane. Gdzieniegdzie można też natrafić na fundamenty domów. Odkrywanie ich dla uczestników projektu to jak zabawa w Pana Samochodzika. Udział w takim projekcie zdecydowanie zmienia młodych ludzi, ich sposób patrzenia na historię i przewrotność losu" - przyznał Worobiec.

W tym roku projekt „Zaginione wioski Puszczy Piskiej” jest realizowany po raz piąty. W poprzednich edycjach udało się odnaleźć i uporządkować cmentarze i ślady po ośmiu innych wymarłych wsiach.  

Partnerem projektu jest Nadleśnictwo Pisz oraz Liceum Ogólnokształcące w Piszu, którego uczniowie obejmą opieką dwa odrestaurowane cmentarze. Ze strony niemieckiej w projekcie uczestniczy Fundacja Gerhard-Hauptmann-Haus z Duesseldorfu oraz Uniwersytet Heinricha Heinego z Duesseldorfu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter