23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stu wspaniałych

Ocena: 4.7
3610

fot. Kaja Cudak

Reportaże Marcina Szewczaka zna każdy, kto ogląda „Wiadomości” w TVP 1, z którą ten dziennikarz związał się w 2010 r. Zajmuje się głównie trudną tematyką zagraniczną i społeczną, którą – jako poruszający się na wózku – czuje, jak nikt w redakcji. – O swoich marzeniach wolę nie mówić, tylko dążyć do ich realizacji. Dam znać, jak się już spełnią – mówi.

 

Łamią bariery

Sebastian Luty, biznesmen i filantrop, osiągnął – jak mówi – więcej po wypadku, od którego porusza się na wózku, niż przed nim. Dla takich jak on wymyślił i założył Fundację Avalon Extreme – projekt promujący sporty ekstremalne osób z niepełnosprawnością. Dzięki niemu mogą one doznawać tych samych, co pełnosprawni, ekstremalnych wrażeń.

Jednym z ambasadorów Avalon Extreme, który znalazł się na „Liście mocy”, jest Bartosz Ostałowski – po wypadku w 2007 r., w którym stracił ręce, pierwszy profesjonalny kierowca rajdowy prowadzący samochód nogami.

Jakość mojego życia jest lepsza, niż przedtem,
bo dziś potrafię się nim cieszyć – stwierdza Monika Kuszyńska

Jednym z fenomenów jest Tomasz Karcz – projektant mody, stylista, a nade wszystko fryzjer, który urodził się z zespołem Polanda, przez co nie ma wykształconej prawej dłoni. – Kiedy jako dziecko zobaczyłem w telewizji Alexis z serialu „Dynastia” z bufiastymi, chabrowymi ramionami żakietu, wiedziałem, że moda jest dla mnie – mówi. Wszyscy pukali się w głowy: „Fryzjer bez ręki? To się nie ma prawa udać”, ale on już jako dziecko strzygł i farbował włosy lalkom, a potem mamie, ciotkom i koleżankom w szkole. Od 2006 r. ma w Krakowie swój salon fryzjerski, pracownię krawiecką i showroom „Pracownia Tomasz Karcz”. Pytany o rękę, woli rozmawiać o tym, co się teraz nosi. – Staram się wyróżniać przez to, czym się zajmuję. Niepełnosprawność kryje się w głowie – mówi.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek, modelka, finalistka pierwszych wyborów Miss Polski na Wózku, skończyła zarządzanie w turystyce na UJ i podyplomowo dziennikarstwo. Jej głównym zajęciem jest motywowanie innych – wskazywanie, jak realizować cele i marzenia. A ma w tym niemałe doświadczenie. Od dziecka ma rdzeniowy zanik mięśni. Mimo to wspięła się na Mnicha i Rysy, wzięła udział w ekspedycji na Kilimandżaro i od 16 lat... nurkuje. W 2017 r. wydała książkę autobiograficzną „Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją siłę”.

 

Setka to za mało

– Z początku myśleliśmy, że trudno będzie znaleźć aż sto osób z niepełnosprawnością, które będą mogły służyć jako przykład pozytywnego nastawienia do życia i będą chciały podzielić się swoim doświadczeniem. Myliliśmy się. Odszukaliśmy tyle osób „z mocą”, że są plany następnej „Listy”, z kolejną setką – mówią Piotr Pawłowski i Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Album wydano w 2 tys. egzemplarzy dzięki środkom finansowym PFRON oraz Fundacjom PZU i Lotto. Nie można go kupić, ale można zdobyć. Wystarczy zwrócić się do „Integracji” – i warto to zrobić, ponieważ „Listę mocy” trudno przecenić. Podnosi na duchu, a nade wszystko inspiruje.

– W Polsce jest ponad 5 mln osób z różnymi ograniczeniami. Mimo to większości z nich w ogóle nie widzimy. Zamykają się we własnych domach. A przecież trzeba im przywrócić normalność. Dlatego ten album powinien trafić do osób, które są w podobnej sytuacji, aby pokazać, jak można żyć – mówi Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Wiele osób z niepełnosprawnością przeżywa syndrom getta. Dobrze więc, że głośno mówi się o np. Natalii Partyce, pierwszej zawodniczce w historii, która startowała jak równa z równymi w igrzyskach i olimpijskich, i paraolimpijskich, zdobywając w tych drugich złoty medal w tenisie stołowym. Podobnie o Monice Kuszyńskiej, która, poruszając się na wózku, śpiewała w konkursie Eurowizji. Obie są przykładem, że można reprezentować po prostu polski sport czy polską piosenkę – mówi Wojciech Urban.

Dlatego „Lista mocy” jest być może jeszcze bardziej potrzebna osobom pełnosprawnym. Aby pokazywać im, że nawet w sytuacjach trudnych, beznadziejnych można zawalczyć o swoje życie.

„Listę mocy” można bezpłatnie pobrać ze strony www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/632935.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter