2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strzały w Łucku

Ocena: 0
549

Niszczenie polskich pomników, zagadkowa „polska demonstracja” w pobliży granicy, a wreszcie ostrzelanie polskiego konsulatu w Łucku. Na Ukrainie, w sprawach polskich, dzieje się coś niedobrego.

Ostrzelany budynek polskiego konsulatu w Łucku. Fot. PolandMFA via Foter.com / CC BY-ND

Najnowsze wydarzenie budzi szczególny niepokój. W nocy z wtorku na środę (28/29 marca) ostrzelany został Konsulat Generalny RP w Łucku. Na zdjęciach sprawa wygląda bardzo poważnie. W metalowej blachodachówce, tuż nad wycięciem, w którym znajduje się okno, duża dziura; wokół – poszarpana blacha, urwana rynna. Gdyby pocisk poszedł nieco niżej, trafiłby prosto w okno.

– Dzięki Panu Bogu, że nikt nie ucierpiał. Pocisk trafił w strych, a w pokoju niżej mieszka jeden z pracowników konsulatu – powiedział „Idziemy” Walenty Wakoluk, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej mającego siedzibę w Łucku.

 

Pomniki i „demonstracje”

Najpierw doszło do niszczenia polskich miejsc pamięci. Jako pierwszy, 12 marca, został wymazany czerwoną farbą pomnik we Lwowie upamiętniający zamordowanych w 1941 r. przez hitlerowców polskich profesorów z tego miasta i ich rodzin. Pomnik został wybudowany z inicjatywy mera Lwowa i prezydenta Wrocławia ze środków polskich i ukraińskich w 2011 r. Podobnie zdewastowane zostały krzyż i kamienne tablice upamiętniające ofiary zbrodni w Podkamieniu w obwodzie lwowskim: 12-16 marca 1944 r. oddział UPA, zapewne wspólnie z żołnierzami ukraińskiej 14 Dywizji Grenadierów SS, zaatakował klasztor dominikanów, w którym ukrywało się kilkuset Polaków z Wołynia; zabitych zostało kilkaset osób. Później zdewastowano, już po raz kolejny (poprzednio w styczniu), pomnik w Hucie Pieniackiej, gdzie 28 lutego 1944 r. Ukraińcy z tej samej 14 Dywizji SS razem z upowcami zamordowali ok. 850 Polaków. Na pomnikach pojawiły się hasła Smert Lacham („Śmierć Lachom”) i „Precz z Ukrainy, k***”, swastyki i napisy „SS”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (601), 9 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter